Ana sayfa Genel Kahveye Süt Tozu Koymak Zararlı mıdır?

Kahveye Süt Tozu Koymak Zararlı mıdır?

47
0
Kahveye Süt Tozu Koymak

Kahve, ülkemizde en sık tüketilen içecekler arasında geliyor. Gazlı içecekleri saymayın, kahvenin içecek kültürü olarak geniş bir yer tuttuğu kesin. Tabii ki bu kadar geniş bir kullanım alanının olduğu bir içeceğin üzerinde çok fazla yeni tarif denemesi yapılıyor.

Bildiğimiz Türk kahvesi bir yana, onlarca farklı çeşit kahve ile karşılaşıyoruz. Fakat hem gelenekselden ayrılmak istemeyen hem de kahvenin sert tadını yumuşatmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri ek ürün süt tozu. Diğer tüm kahve çeşitleri bir yana kahveye süt tozu koymak, o sert tadı yumuşatmak isteyen herkesin başvurduğu bir yöntem.

Tamam bunu çok fazla yapıyoruz ama ne kadar sağlıklı olduğunu biliyor muyuz? Süt tozu kullanmak sağlığa zarar veriyor mu?

Kahveye Süt Tozu Koymak Zararlı mıdır?

Süt tozu, çok masum gibi gözüküyor olsa da aslında çok masum bir takviye değil. Öyle sanılıyor ama aslında kahvenin getirdiği yararları da olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü süt tozunun içerisinde melamin adı verilen bir bileşen var ve bu bileşen karaciğerlerimizde yağlanmaya neden oluyor.

Karaciğer yağlanması ise hem kilo almanıza hem de vücut sağlığınızın bozulmasına zemin hazırlamakta. En büyük olumsuz yanı bu olsa da tek olumsuz yanı bu değil. Bunun dışında süt tozunun kadınlarda dolaşım sistemini bozma gibi bir etkisi var ki bu da selülit oluşumuna neden olabiliyor.

Kahveye Süt Tozu Koymak

Kahveye süt tozu koymak sadece bu iki neden göz önüne alındığı zaman çok mantıklı gelmiyor. Ama tek suçlu da süt tozu değil. Aynı zamanda kahveye eklenen kremalar, karamel, şeker, vanilya gibi yan maddelerin de etkisi büyük.

Bu maddelerde içerisinde barındırdığı doymuş yağlar ve şekerler nedeniyle, karaciğerde yağlanma yapıyor ve yağlanma yaptığı gibi kilo almanıza neden oluyor. Tavsiye edilen, herhangi bir yan ürün kullanmadan, kahveyi sade bir şekilde ve yeteri miktarda tüketmek.

Kahveye Süt Tozu Koymak

Unutmayın ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kahvenin de fazlasını tüketmek zararlıdır. Hele ki süt tozu gibi takviyelerle çok fazla tüketmek, söylediğimiz gibi sağlığı oldukça olumsuz etkiler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!