Ana sayfa Genel Kalp Sağlığı için 5 Önemli Tavsiye

Kalp Sağlığı için 5 Önemli Tavsiye

3137
0
Kalp sağlığı

Ülkemizin kalp sağlığı tablosu çok parlak değil. Kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden hastaların sayısı değerlendirildiği zaman, ne yazık ki en üst sıralarda yer alıyor. Teknoloji gelişti ve artık çok daha fazla tedavi yöntemi var ama iş biraz kişinin kendisine bitiyor. Beslenme alışkanlıkları, stres ve daha birçok faktör kalbin zamanla yavaşlamasına ve kalbi besleyen damarların tıkanmasına neden oluyor.

Aslında bakarsanız, hayatınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişiklikler kalbinizi korumak için yeterli olabilir. Biz bu yazıyı niye hazırlıyoruz çünkü kalbinizi korumak için hayatınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda nasıl değişiklikler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. O zaman hemen altın önerilerimize geçelim.

Kalp Sağlığı için Altın Öneriler

Kalp hastalıkları uzmanları ve beslenme uzmanları tarafından paylaşılan önerilere göre ilerleyelim. Bakalım neler yapılabilir.

Haftada 1 ya da 2 Kez Balık Tüketin

Kalbiniz doğru çalışması için protein de almanız gerekiyor. Proteini sıfırlayan diyetlerden uzak durun. Hele ki bu proteini sağlıklı besinlerden alırsanız, kalbinizi daha iyi korumuş olursunuz. Balık gibi sağlıklı bir beyaz etten alacağınız protein çok önemlidir.

Bu nedenle haftada bir ya da iki kez balık tüketmekten kaçınmayın. Balık etinde bulunan zengin Omega 3 ve düşük kolestrol değeri gerçekten muazzam ve kalp sağlığı için çok önemli. Ama tabii ki şunu da söyleyelim ki öyle balığı hazırlarken de kızartma tercih etmeyin. Izgara ya da fırınlama kullanın.

Kalp sağlığı

Badem, Fındık ve Ceviz Üçlüsü

Çinko ve fosfor başta olmak üzere mineraller açısından zengin olan yağlı tohum dediğimiz ceviz ve benzeri kuruyemişleri yanınızdan eksik etmeyin. Bu tür kuruyemişlerde yer alan bitkisel yağ ve zengin mineraller, kalbinizin sağlığını korumakta etkilidir. Ama unutmayın fazlası zarar. Günde 1 avucu çok geçmeyin.

Kalp sağlığı

Kızartmayı Hayatınızdan Çıkarın

Kızartma obezitenin en büyük nedenlerinden biri. Sağlıksız yağ almanıza neden olan kızartmalar bir süre sonra yağlanmaya neden olduğu için damar tıkanıklığı oluşturur ve bu da kalp sağlığı için olumsuz etki eder.

Kalp sağlığı

Süt Tüketimine Önem Verin

Süt ve peynir ürünlerinde iyi huylu olan HDL kolesterolü arttırma etkisi vardır. Bu da düzenli olarak süt ve peynir ürünlerinin tüketilmesinin kalp sağlığı için olumlu etkisi olduğunu gösterir.

Kalp sağlığı

Egzersizi Hayatınıza Dahil Edin

Kendinizi çok fazla yormadan düzenli egzersiz yapmaktan kaçınmayın. Her gün yapacağınız düzenli yürüyüşler kalbinizi korumada etkili olacaktır. Ama ağır spor yapmamaya özen gösterin.

Kalp sağlığı için bunlar sadece öneriler. Tabii ki yapılacak daha çok fazla şey var ama bunların hepsini bir yazıya sığdırmak mümkün değil.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!