Ana sayfa Obezite Karaciğer Yağlanması Nasıl Bir Hastalıktır?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Bir Hastalıktır?

1595
0
karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması, ülkemizde çok sık rastlanan sağlık sorunları arasında gelmektedir. İlk etapta önemsenmiyor ve sık rastlanıldığı için üzerinde durulmuyor olsa da aslında ilerleyen evrelerinde çok büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.

Önemsenmesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıkların başında gelmekte. Peki, bu hastalık hakkında neler bilmemiz gerekiyor ve en önemlisi de tedavi aşamasında neler yapmak gerekiyor?

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğerimizde doğal olarak bir miktar yağ vardır. Bu yağ miktarı sağlıklı olarak kabul edeceğimiz bireylerde çok az miktarda bulunur ve herhangi bir soruna neden olmaz. Zaman içerisinde sağlıksız beslenme, aşırı kilo ve aşırı derecede şeker tüketimi ile ciğerde yer alan yap miktarı artmaya başlar.

Buna bir de hareketsiz yaşam eklendiği zaman, karaciğer yağlanması hastalığı ortaya çıkar. İlk etapta çok büyük sorun oluşturmuyor gibi gözüküyor olsa da zaman içerisinde vücut fonksiyonlarında bozulma meydana gelir ve aynı şekilde ciğer fonksiyonlarında da sorunlar oluşmaya başlar.

karaciğer yağlanması

Belirti Gösterir mi?

Karaciğerde oluşan yağlanma söylediğimiz gibi ilk etapta herhangi bir soruna neden olmaz. Belirti vermez ve normal yaşamınıza devam edersiniz. Ama ilerlemeye başladığı zaman bazı belirtiler baş gösterecek ve ilk etkiler oluşacaktır. Bir süre sonra oluşan belirtiler:

  • Kısa sürede yorulma
  • İştahın azalması
  • Enerji düşmesi ve sürekli devam eden halsizlik
  • Sarılık gelişmeye başlaması

karaciğer yağlanması

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin öncelikle mutlaka bir doktora başvurması gerekir. Doktor muayenesi sonrasında nasıl bir yol izleneceği belirlenir ve ona göre tedavi başlar. En büyük nedeni obezite olduğu için, öncelikle sağlıklı beslenmeye geçilmeli ve düzenli hareket yapılarak kilo verilmelidir. Düzenli bir şekilde sağlıklı olarak kilo vermek ve hayatınıza hareketi kazandırmak, hastalığın kendiliğinden iyileşmesini sağlar.

Bu süreçte iyileşme gözlenmezse veya yağlanma farklı bir soruna neden olduysa, bunun tedavi edilmesi gerekir. Tedavinin nasıl yapılacağı ve hangi olumsuz etkinin oluştuğunu belirlemek ise tamamen doktorlara kalmış olan bir iştir. Doktorun dediklerine uymak burada en önemli kriter olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!