Ana sayfa Genel Karaciğerde Köpek Kisti ve Tedavisi

Karaciğerde Köpek Kisti ve Tedavisi

2825
0
Köpek kisti

Hayvanlardan insanlara bulaşan sayısız hastalık türü var ama en fazla bulaş gösterenler parazitler. Bunun dışında virüslere bağlı hastalıklar ya da bakterilere bağlı hastalıklarda var ama hayvanlardaki parazitlerden kaynaklı olan hastalıklar çok daha önde. Karaciğerde oluşan köpek kisti bunlardan birisi ve hatta en sık gözükeni olarak gösterilebilir.

Çeşitli yollarla insanlara geçen parazitlerin oluşturduğu hastalık, ölümcül olabiliyor. Yani öyle küçümsenecek düzeyde bir hastalık değil. Nedir? Nasıl bulaşır ve oluşturduğu hasarlar neler? Bunlara daha detaylı gireceğim.

Karaciğer Köpek Kisti Nedir?

Bu hastalık bir parazitten kaynaklı olan bir hastalıktır. İnsana bulaşan parazit, karaciğer üzerinde yerleşme gösteriyor. Karaciğer üzerine yerleşen parazit bu alan üzerinde kist oluşmasına neden oluyor.

Kist zamanla büyüyor ve her adımda biraz daha gelişiyor. Bir süre sonra büyüyen kist patlıyor ve ciğer üzerine yayılma gösteriyor. Sonuçlar ölümcül olabiliyor. Kist giderek büyüyüp yayılabiliyor.

Köpek kisti

Bu Kist Nasıl Oluşuyor?

Köpek kisti olarak isimlendirilen bu kistin oluşmasının nedeni ise dediğimiz gibi köpeklerde yer alan parazitler. Bu parazitler, köpeğin bağırsaklarında yaşamaktadır. Bağırsak üzerinde yaşayan parazitler dışkı ile dışarı atılır.

Dışkı ile dışarı atılan parazitler ve parazitlerin yumurtaları toprağa karışır. O toprak üzerinde yetişen besinlere de geçebilen ya da direkt besinlere de bulaşabilen larvalar, doğrudan insan vücuduna geçebilir. Aynı şekilde otlara, o otlardan beslenen koyun ve keçilere de geçebilir.

Bu şekilde parazit bir yayılma evresi göstermektedir. Yayılma evresi uzun sürmez ve anlattığımız süreç işlemeye başlar.

Köpek kisti

Tedavisi Nasıl Olur?

Köpek kisti, ilk etapta çok fazla belirti ortaya koymayabilir. Kist büyüdüğü zaman, kusma kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca kistin Safra yollarına baskı yapmasıyla beraber sarılık hastalığı da ortaya çıkabilir.

Hastalığın tedavi edilmesi için ise birkaç farklı yöntem kullanılabilir. Bu yöntemler arasında ilaç tedavisi olduğu gibi cerrahi müdahale gerektiren durumlar da olabilir. Ameliyat gerektiği durumlarda kist genelde çok büyümüş oluyor. Kist alındığı zaman da bir süre ilaç ile tedavi devam edebiliyor. Buna karar verecek olan doktorunuz olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!