Ana sayfa Cilt Bakımı Kasık Mantarı Bitkisel Yollarla Nasıl Geçer?

Kasık Mantarı Bitkisel Yollarla Nasıl Geçer?

1217
0
Kasık Mantarı Bitkisel Yollarla Nasıl Geçer?
Kasık Mantarı Bitkisel Yollarla Nasıl Geçer?

Kasık mantarı sorunu, terleme nedeniyle kişinin bazı bölgelerinde oluşan enfeksiyonel bir hastalıktır. Rahatsız edici belirtileri olan kasık mantarının görülme olasılığı özellikle yaz aylarında artış göstermektedir. Kasık mantarı hastalığı olan kişilerin mantarın belirtilerinde artış olmaması için en kısa zamanda uzman doktora görülmesi gerekmektedir. Ancak kasık mantarının evde oluşturulabilecek olan bazı çözümler ile de giderilmesi mümkündür.

Kasık Mantarı Nedir?

Kasık mantarının tanımı; kişinin kasıklarında, uyluk bölgelerinin iç kısımlarında veya kalçalarında görülen bir cilt enfeksiyonudur. Kasık mantarı, kişide mantar enfeksiyonu oluşturmaktadır. Kişinin kasıklarında, uyluklarında veya kalçasında kaşıntı ya da yanma hissi veren döküntülere sebep olmaktadır. Kasık mantarının görüldüğü bölgedeki cilt kızarır ve dökülür. Terleme durumu yoğun olan kişilerde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Kasık mantarları hastalığına neden olan mantar türü, sıcak ve nemli ortamlarda çoğaldığı için kasıklarda, uyluk bölgelerinde görülmektedir. Kasık mantarı hastalığının en kısa zamanda tedavi edilmesi ve cildin normale dönmesinin sağlanması gerekmektedir.

Kasık Mantarı Neden Olur?

Kasık mantarına sebep olan mantar türü, kişinin vücudunda normalde de var olan bir mantardır. Bu mantar normal şartlarda herhangi bir hastalığa neden olmaz ancak terleme sonucunda kasık, uyluk ve kalça bölgesinde çoğalarak enfeksiyona neden olmaktadır. Kasık mantarının enfeksiyonu nedeniyle de kişinin cildinde kızarıklık, kaşıntı ve döküntüler oluşmaktadır.

Kasık Mantarının Belirtileri Nedir?

Kasık Mantarının Belirtileri Nedir?
Kasık Mantarının Belirtileri Nedir?

Kasık mantarının semptomları, çoğu mantar türünün vücutta sebep olduğu sağlık sorunlarına benzer belirtilerdir. Kasık mantarı kişilerin kasık, uyluk ve kalça bölgesinde terleme sonucu nem nedeniyle oluşmaktadır ve bu nedenle sporcular başta olmak üzere terleme oranı yüksek olan kişilerde bu hastalığa rastlanmaktadır. Kasık mantarının en belirgin semptomu kaşıntı olarak ortaya çıkmaktadır. Tinea cruris adı verilen kasık mantarının belirtileri şu şekilde sayılabilir:

  • Mantar enfeksiyonu olan bölgede yaygın ve kalıcı kaşıntı
  • Etkienen bölgede kızarıklık
  • Yanma hissi
  • Ciltte soyulma, çatlama veya döküntü
  • Terleme sonrası kızarıklıklarda artış
  • Etkilenen bölgedeki cilt renginde değişiklikler

Kasık Mantarları Evde Nasıl Tedavi Edilir, Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nedir?

Kasık mantarının tedavisi doktor kontrolünde verilen ilaçlarla veya evde bazı doğal karışımlar ile mümkündür. Kasık mantarı için doğal ürünler kullanılarak evde bazı karışımlar oluşturulabilmektedir. Bitkisel içerikli bu ürünleri deneyerek kasık mantarından veya semptomlarından kurtulmayı deneyebilirsiniz. Kasık mantarının evde yapılan bitkisel çözümler ile tedavi edilebilmesi için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Sarımsak ve zeytinyağı: 3 sarımsak ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını merhem kıvamına gelene kadar blender ile karıştırıp kasık mantarı görülen bölgeye sürülmelidir. 15 – 20 dk bekletip yıkamalısınız.
  • Sarımsak ve bal: 3 diş sarımsak ve 1 tatlı kaşığı balı blender ile ezerek merhem kıvamına getirip hastalığın görüldüğü bölgeye sürülmelidir. 15 – 20 dk bekletip yıkamalısınız.
  • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağını 15 – 20 dk kasık mantarının görüldüğü bölgeye uygulanmalı ve ardından o bölge temizlenmelidir. Hindistan cevizi yağını aktarlarda veya kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz.
  • Tuzlu banyo: Tuzlu su ile doldurulmuş bir küvetin içine girerek 20 dakika beklemelisiniz, böylece tuzlu su ile enfeksiyon giderilmeye çalışılmaktadır. Yarım küvete 2 bardak tuz ilave ederek hazırlayabilirsiniz.

Kasık Mantarları Tedavisi Nasıldır?

Kasık mantarı hastalığının tedavisi, doğal yöntemlerle mümkün olabileceği kadar uzman doktorun vermiş olduğu ilaçlarla da mümkündür. Kasık mantarının tedavisi için Cildiye (Dermatoloji) adı verilen tıbbi bölüme başvurulması gerekmektedir. Dermatolog tarafından bir mantar enfeksiyonu olması nedeniyle anti-fungal merhemler verilmektedir. Eğer kasık mantarı belirtilerden biri olan kaşıntı yoğunsa stereoidli merhemler de reçete edilebilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Koreli Kadınların Cilt Bakım Rutinleri

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!