Ana sayfa Çocuk Kawasaki Sendromu Nedir?

Kawasaki Sendromu Nedir?

2562
0
Kawasaki sendromu

Çocukluk döneminde rastlanılan birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar içerisinde öyleleri var ki tedavi edilmediği süre içerisinde daha büyük hastalıklara da yol açabilmekte. Bu hastalıkları öyle çocuk hastalığı diyerek basite indirgememek gerekiyor. Bunlardan birisi de kawasaki sendromu.

5 yaşındaki çocuklarda gözüken hastalık, tedavi edilmemesi durumunda çok daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Peki, bu hastalık tam olarak ne ve en önemlisi de nasıl tedavi edilmesi gerekiyor?

Kawasaki Sendromu Nedir?

Japon bir doktor olan Kawasaki tarafından 1967 yılında tespit edilen hastalık, doktorun adını almış ve bu şekilde anılmaya başlamıştır.

Daha çok 5 yaş altı çocuklarda görülen hastalık, damarlarda enflamasyon oluşmasıyla baş gösterir. Vaskülit olarak tanımlanan olay sonrasında, damarların yapısı bozulur.

Kawasaki sendromu

Özellikle de koroner arter damarda ortaya çıkar ve bu damar kalbe kan taşıyan önemli bir damar olduğu için hastalığın tedavi edilmemesi de kalıcı sorunlara neden olabilir.

Tam olarak neden oluştuğu bilinmese de genel görüş bu hastalığın, kalıtsal bir yatkınlık nedeniyle oluştuğu ya da virüslerden kaynaklı oluştuğu yönündedir.

Kawasaki Sendromu Belirtileri Neler? Nasıl Anlaşılır?

Kawasaki sendromu gibi hastalıklarda belirtiler çok önemlidir. Başka hastalıklarla da karıştırılabilen belirtiler, hastalığın süreçlere bölündüğünü göstermekte. Ama en sık oluşan belirtiler ise şunlar:

  • Boyundaki lenf bezlerinin fark edilecek seviyede büyümesi
  • Ayak üzerinde ve el içinde anlam verilemeyen ve geçmeyen kızarıklıklar
  • Gözlerin sürekli kızarık olması durumu
  • 3 gün veya daha uzun süre, tedaviye karşı düşmeyen ateş.
  • Dilde çilek görüntüsü. Kaldı ki en sık rastlanan belirti budur.
  • İlerleyen dönemde kusma, ishal, karın ağrısı.
  • El ve ayak üzerindeki derilerin soyulması.

Kawasaki sendromu

Tedavi Nasıl Oluyor?

Bu belirtiler varsa hemen hekime başvurmak gerekir. Doktor genelde önce ateşi düşürmek sonra kalp hastalığının oluşmasını engellemek için hızlı bir tedavi başlatır.

Burada sizin çok fazla yapacak bir şeyiniz yok. Tedavi uzman doktorlar tarafından yürütülme. Kawasaki sendromu için yatarak tedavi mi yapılacağı yoksa sadece ilaç tedavisinin mi uygulanacağı da yine doktor kararı ile verilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!