Ana sayfa Genel KOAH Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

KOAH Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

1802
0
koah hastalığı

KOAH hastalığı, tam adı, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’dır. KOAH, solunum sisteminde hava yollarında daralma nedeniyle oluşan enfeksiyonlar ile ortaya çıkar. KOAH hastaları solunum sistemlerinde oluşan rahatsızlık nedeniyle nefes darlığı çekerler. İnsan bedeninin en temelde ihtiyacı olan soluk alıp verme eyleminde yaşadığı sorunlar sonucu hastalara gün içinde de zorluk yaşatabilir.
Tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen en sık rastlanan ölüm nedenlerinden biridir. Kronik bir hastalık olduğu için de kronik olarak vücutta kalıcı sakatlık oluşturmada sık rastlanan hastalıklardan olduğu söylenir.

KOAH Belirtileri

KOAH’ın en yaygın belirtileri,
▪ Balgamlı veya balgamsız öksürük,
▪ Çabuk yorulma, günlük işleri yaparken çekilen nefes darlığı,
▪ Boğazda hissedilen hırıltı,
▪ Göğüste ve akciğerlerde hissedilen basınç olarak tanımlanabilir.

KOAH Hastalığı Nedenleri

KOAH’ın en yaygın görülen nedeni sigara dumanıdır. Ne yazık ki sigara içmeyen kişiler de, sigara dumanına fazla maruz kaldıkları takdirde hastalık riskini taşırlar. Bununla beraber sigara dışındaki tütün türleri de KOAH’ın gelişiminde etkilidir. Solunum sistemini etkileyen kimyasal madde ve tozlara, yakıttan çıkan dumana maruz kalma da hastalığa risk oluşturan sebepler arasındadır. Mesleği bu ortamlar ile içli dışlı olan insanlarda KOAH görüşme ihtimali artar. Hastalığın ortaya çıkmasında genetik yapı ve yaşın da etkisi vardır.

KOAH’ın Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Hastalığın tedavisinde solunum yolları için üretilmiş çeşitli ilaçlar kullanılır. İlaçlar, doktor tavsiyesine göre düzenli veya gerektiğinde kullanılır. Kullanılan ilaç örnekleri,
▪ Antibiyotikler
▪ Oksijen tedavisi
▪ Nefes açıcı ilaçlar
▪ Nefes alma yoluyla uygulanan kortikostreoidler olarak tanımlayabiliriz.

Lejyoner Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!