Ana sayfa Kolesterol Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

1806
0
Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?

Kolesterol, ipid ismiyle bilinen bir kan yağı olarak bilinmektedir. Bütün hayvansal ürünlerde ve hücrelerde bulunabilen mum benzeri yapılı bir maddedir. LDL kötü ve yüksek kolesterol olarak bilinmektedir. LDL kolesterolünün olması, kanda kolesterolün birikmesi olarak bilinmektedir. Bu kolesterol genellikle kalp krizi risklerini artırırken bir yandan da inmeye sebep olmaktadır.
HDL olarak bilinen kolesterol ise iyi huylu kolesterol olarak bilinmektedir.

LDL Kolesterol Nedir?

LDL kolesterol olarak bilinen bu kolesterol tipi, kanda lipoprotein oranlarının yükselmesiyle çıkmaktadır. LDL kolesterol genellikle ciddi tehditlere neden olabilmektedir. Özellikle bu kolesterolün yüksek olması durumlarında kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığa yol açabilmektedir.

HDL Kolesterol Nedir?

İyi kolesterol olarak bilinmektedir. HDL kolesterol, LDL kolesterolün karaciğere taşınıp tasfiye edilmesinde yardımcı görev görmektedir. HDL kolesterolün düşük olması, LDL’nin de yüksek olması durumlarında kanda maddeler iyice birikmektedir. Böyle bir durumda beyinde ve kalpte ciddi tehlikelerin meydana gelmesi söz konusudur.

Yüksek Kolesterolün Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol hastalığı genel anlamda çok sinsi bir hastalıktır. Özellikle kalp krizi ve inme gibi durumlar söz konusu olduğunda yüksek kolesterol kendini belli etmektedir. Damarlarda plak oluşumu olmadığı sürece herhangi bir belirti görülmez. Ancak acil durumlar olduğunda bu plaklar genellikle damarları daraltmaktadır. Bu durum oluştuğunda da kanlarda daralmalar meydana gelmektedir. Kolesterolün yüksek olduğunu anlayabilmenin en önemli yolu ise kan testleri yaptırmaktır. Kolesterol yüksekliği ise değerlerin 240/mg/dL aşması durumlarında meydana gelmektedir. Bu nedenle iki yılda bir kez olmak suretiyle kolesterol testleri yapılması gerekmektedir.

Yüksek Kolesterolü Tetikleyen Faktörler

Kilolu olma durumunda yüksek kolesterol olması mümkündür. Bununla beraber tansiyonun yüksek olması ve sigara içilmesi durumunda yüksek kolesterol olması riski artar. Kolesterolün belirtilerinin artması sonucunda mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!