Ana sayfa Genel Köpek Memesi Tedavi Edilebilir mi?

Köpek Memesi Tedavi Edilebilir mi?

21
0
köpek memesi

Tıp dilinde ve halk arasında köpek memesi olarak isimlendirilen hastalık, ülkemizde yaygın bir şekilde gözüken ve aslında diğer hastalıklarla çok sık karıştırılan hastalıklardan birisidir.

Tedavi edilmesi uzun süreçler devam etmesi gereken hastalık, hem zihinsel hem de fiziksel olarak hastanın oldukça olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Aslında neden oluştuğu ve nasıl tedavi edildiği da tam olarak bilinmiyor.

Köpek Memesi Nedir?

Koltuk altlarında, genital bölgede ve yumuşak doku üzerinde ortaya çıkabilen köpek memesi, bu bölgelerde oluşan topaklarla kendisini gösterir. Bir cilt rahatsızlığı olan hastalıkta, bu bölgelerde oluşan topaklar içerisinde irin barındırır ve sivilce benzeri topaklar gelişip patlayarak, dışarı boşalır.

Hastalık dönem dönem azgınlık evresine geçer ve neticesinde de görüldüğü bölgelerde şişlikler oluşur. Anlattığımız gibi daha sonra bu şişlikle patlar ve akıntı oluşur. Oluşan akıntı, genelde iltihaplı ve kötü kokuludur. Bu yüzen kişilerin sosyal yaşantısı da oldukça olumsuz etkilenmektedir.

köpek memesi

Köpek Memesi Neden Oluşur?

Bulaşıcı bir hastalık olmamasına karşın bu hastalığın neden oluştuğu hala merak edilmektedir. Kesin olarak neden oluştuğunu tespit edilemediği kim hangi faktörlerin etkili olduğu konusunda da kesin bir bilgi elde etmek mümkün olmadı.

Hormonlara, bağışıklık sistemine ve genetik faktörlere bağlı olduğu düşünülen hastalık, aşırı kilo ile tetikleniyor. Aşırı kilonun etkisi de azımsanmayacak kadardır. Ama yapılan araştırmalara gösteriyor ki mikrobik bir hastalık değildir. Zaten bu nedenle de bulaşma göstermez.

köpek memesi

Köpek Memesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin nasıl yapıldığı da yine kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı hastalarda sadece ilaç tedavisi yeterli gelmektedir. En azından hastalığın azgınlık dönemi domine edilebilir.

Erken tanılarda tedavi daha net sonuçlar verir. Sadece ilaç tedavisinin yeterli olmadığını da söylemek gerekiyor. Kimi durumlarda cerrahi müdahale gerekebiliyor. Vücutta soruna neden olan dokuların alınması gerekebilir.

Bu dokuların tekrarlaması durumunda yeniden tedavi uygulanmasının gerekliliği ortaya çıkabilir. Bunu köpek memesi hastalığı yaşayan kişinin doktora yaptığı başvuru ortaya çıkarır çünkü kararı doktor verecek ve uzun süreli bir tedaviye adım atacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!