Ana sayfa Diyet Korona Günlerinde Beslenme Önerileri

Korona Günlerinde Beslenme Önerileri

1631
0
koronavirüs günlerinde beslenme

Alışkanlıkları ve yaşam standartlarını değiştiren koronavirüs, insanların eve tıkılıp kalmasına neden oldu. Birçok kişi işsiz kaldı ve sokağı çıkma yasakları nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldılar. Hala sokağa çıkmak, etkinliklere katılmak oldukça riskli. Hala virüsün etkisi çok yüksek ve insanlar zamanının çoğunu evde geçirmek zorunda kalıyor. Bu durum bazı sağlık sorunlarını da ortaya çıkarmaya başladı. Sürekli evdeyiz ve bu durumda kilo alıyoruz. Peki, koronavirüs günlerinde beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek, kilo almanın önüne geçebilir miyiz? Ne yapmalı?

Korona Günlerinde Beslenmeye Dikkat

Virüsün etkisinin geçmemesi nedeniyle hareketlerimiz kısıtlandı ve hareket kısıtlılığı sağlığımızı bozuyor. Bu hareketsizliğe karşı aldığınız besinlerle durumu dengelemeli ve olabildiğince evde hareket düzenini sağlamalısınız.

İlk yapacağınız şey öğünleri azaltmak olacaktır. Olayı şöyle düşünün. Hareket kısıtlandı ve günlük olarak harcadığımız kalori miktarı da azaldı. Yaktığımız kalori azaldığı için daha düşük seviyede kalori almamız gerekiyor. Bunun için de öğünleri küçültmemiz gerekiyor.

koronavirüs günlerinde beslenme

Daha küçük öğünlerle gününüzü geçirin. Bunun yanında beslenme alışkanlıklarınızda şekerden uzak durun. Şekerli besinleri yakacak derecede enerji tüketemeyeceğiniz için kilo alımı gerçekleşir. Bunun yerine sizi tok tutacak lifli besinlere yönelmek en iyisi olacaktır.

Lifli besinlere uzun süre tok kalmanızı da sağlar. Öğünlerinizde protein yönünden zengin olan besinlerden de kaçınmayın. Protein açısından zengin olan besinler de yine sizi tok tutacak ve dirayetli kalmanızı sağlayacak.

Son olarak şunu söyleyebiliriz ki C vitamini yönünden zengin olan besinlerden de tüketmek lazım. C vitamini vücut direncinin artmasına etki sağlayacağı için sizin koronavirüse yakalanma ihtimaliniz düşmese bile hastalığa direnciniz artmış olacak.

koronavirüs günlerinde beslenme

Korona günlerinde beslenme önerileri dikkate alındığı zaman çok fazla kilo alımının önüne geçilmiş olacaktır. Şunu da unutmamak gerekiyor ki düzenli egzersizler yapmanız lazım.

Bunu illa ki dışarıda yapılan yürüyüşler ya da sporlar olarak düşünmeyin. Evde yapacağınız küçük egzersizler de sizin işinizi görecektir. Ev içinde yürüyüşler ve ev içinde yapılan basit egzersiz hareketleri, bünyenizi güçlendirmenizi de sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!