Ana sayfa Genel Koronavirüs Gıdalar Üzerinden Bulaşır mı?

Koronavirüs Gıdalar Üzerinden Bulaşır mı?

961
0
Koronavirüs Gıdalar Üzerinden Bulaşır mı
Koronavirüs Gıdalar Üzerinden Bulaşır mı

Vaka sayılarının bir türlü dengeyi görmediği ilet hastalıklar arasında yer alan koronavirüs, hala sağlık dünyasının gündeminde. Virüsün neden olduğu tahribatın boyutunun çok yüksek olması ve ölüme götürmesinden mi yoksa çok bulaşıcı olmasından mı bilinmez ama insanlar her geçen gün bu hastalıktan biraz daha korkmaya başladı.

Bir yandan korku var bir yandan merak var. Virüs için bazı noktalar var ki hala tartışma konusu. Mesela virüsün besinlerden bulaşıp bulaşmayacağı durumu. Sosyal medyada dolaşan iddialar ve bazı uzmanların yaptıkları açıklamalar sonrasında virüsün besinlerden de bulaşabileceği söylenmiş ve bu konuda yeni merak konusu olmuştu. Peki, gerçekten öyle mi? Koronavirüs gıdalar üzerinden bulaşma gösterebilir mi?

Koronavirüs Gıdalardan Bulaşmıyor

Bu konu oldukça önemli çünkü biliyorsunuz tedbirler kapsamında lokantalar bir süre kapatılmış ve ardından geri açılmıştı. Şu an işletmeler açık olsa da birçok kişi artık dışarıda yemek yeme fikrine sıcak bakmıyor. Çünkü bunun altında yatan sebep koronavirüs gıdalardan bulaşabilir mi endişesi.

Bilimsel çalışmalara bakacak olursak, araştırmalar bunun mümkün olmadığını gösteriyor. Koronavirüs için tek bir yayıcı var ki o da insan. Virüs bulaşma gösteriyor ve bulaşma oranı çok yüksek ama bu insandan insana şekilde oluyor. Gıdalar üzerinden alınma durumu söz konusu değil.

Gıdalardan herhangi bir bulaşı olmadığı söylenmesine karşın, bir yandan da virüsün cansız nesneler üzerinde de 3 saat ile 3 gün arasında kalabileceğini belirtelim. Burada da bulaşma şekli belli.

Koronavirüs Gıdalardan Bulaşmıyor
Koronavirüs Gıdalardan Bulaşmıyor
Koronavirüs gıdalardan bulaşabilir mi?
Koronavirüs gıdalardan bulaşabilir mi?

İnsanlar cansız nesnelerin üzerinde yer alan virüslere temas edecek ve ardından da bulaş gösterebilecek yüz çevresine elini götürecek. Ancak bu şekilde koronavirüs bulaşma gösterebiliyor. Buradan şunu anlıyoruz ki hijyen kurallarına uyulması, ve alınan tedbirleri uygulamak yeterli olacak.

Alacağınız tedbirler ne kadar kuvvetli olursa ve ne kadar dikkat ederseniz virüs bulaşma olasılığı için de o kadar düşük ihtimallerden konuşulur. Tamam gıdalardan bulaşmıyor deniyor ama yine de siz tedbiri her alanda elden bırakmayın. Asıl bulaşı nedeni insandan insana bulaşım, yayılma olduğu için buna dikkat etmek daha önemli.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!