Ana sayfa Genel Koronavirüs Tekrarlar mı? Bağışıklık Kazanılıyor mu?

Koronavirüs Tekrarlar mı? Bağışıklık Kazanılıyor mu?

28
0
Koronavirüs

Koronavirüs, dünyayı terk etmediği gibi ülkemizi de terk etmiyor. Salgın devam ediyor ve enfekte sayıları bir artıyor bir azalıyor. Ülkemizde nispeten diğer ülkelere göre salgının hızı yavaşlatılmış olsa da hala istenen seviyede değil.

Bir yandan hastalık için savaş devam ederken bir yandan ise bu virüs için araştırmalar devam ediyor. Yapılan araştırmalar bilim insanlarının virüs konusunda daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Bu araştırmalar sonucunda en çok merak edilen sorulara da cevaplar oluşturuluyor. İşte merak edilen sorulardan birisi de hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığı konusu.

Koronavirüs Hastalığı Tekrarlıyor mu?

Bu virüs için belki de tedavi kadar araştırılan konulardan biri olan tekrarlama konusu hala net değil ama artık araştırmaların vermiş olduğu sonuçlar var. Yapılan araştırmalara göre virüse yakalanan birinin hastalığı yendikten sonra yeniden virüse yakalanma olasılığı çok düşük.

Maymunlar üzerinde yapılan deneylerde hastalığın atlatılması sonrasında yeniden bulaşmanın olmadığı, buna karşın vücudun bağışıklık kazandığı görülüyor.

Aynı şey insanlar için de düşünülüyor. Hastalığın atlatılmasından sonra yeniden virüs insanlara bulaşmıyor. Bulaşsa bile bağışıklık sistemi bu virüse karşı etkin koruma sunabiliyor ve bu sayede de enfekte olmadan hastalık atlatılabiliyor.

Genel olarak görüş bu yönde olsa da uzmanların eklediği uyarılara göre hala bunun kesinleşmiş olmadığını da söyleyelim. Genel görüş enfekte olmuş ve sonrasında hastalığı yenmiş olan kişilerin yeniden enfekte durumunun olmayacağı yönünde.

Koronavirüs

Bunun çok fazla örneği de yok. Yani iyileşen hastaların yeniden hasta olduğunu gösteren çok fazla örnekte yok. Ama buna rağmen covid-19 yeni bir virüs olduğu için kesinlikle böyledir denilemiyor.

Araştırmalar devam ediyor ve koronavirüs konusunda yeni bilgiler elde edilmeye çalışılıyor. Belki enfekte olmuş ve sonrasında bu hastalığı atlatmış olan kişilerin tedavi için bile faydası olabilir. Bunlar devam etmekte olan araştırmalarla neticelenecek.

Şu an tek yapılması gereken önlemlere dikkat etmek. Önlemlere dikkat ettiğiniz sürece, hastalığın yeniden bulaşması ya da size bulaşması riskini en aza indirmiş oluyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!