Ana sayfa Bitkisel Kudret Narı Nedir? En Önemli Faydaları

Kudret Narı Nedir? En Önemli Faydaları

1305
0
kudret narı

Yaz mevsiminin en gözde meyvelerinden olmasa da son birkaç yıldır adını sıkça anmaya başladığımız kudret narı, sağladığı faydalarla popüler olmayı başarmış bir meyve türü olarak biliniyor.

Başta mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelen meyvenin sağladığı bu faydalar nedeniyle farklı şekillerde de kullanıldığını biliyoruz. Dilerseniz gelin macunu ve yağı bile tüketilen meyvenin tam olarak ne olduğundan ve nasıl faydalar sağladığından bahsedelim.

Kudret Narı Nedir?

Yazın başlarına doğru yetişen meyve, tropikal meyvelerden bir tanesi. Dışında tırtıklı bir kabuk olan meyve, içinde ise kırmızı büyük tohumlar barındırıyor.

Dışı turuncu bir kabuk ve içi kırmızı tohumlarla dolu olan meyve, başta lif açısından ve mineral açısından oldukça zengin. Ayrıca bu meyvenin içerisinde yer alan vitaminlerin de bir hayli değerli olduğunu söylemek lazım.

kudret narı

Diğer birçok meyvede olduğu gibi lif ve mineral açısından zengin olsa da kudret narının asıl özelliği, özel antioksidanlar içeriyor olması. Meyvenin yararları kısmında daha detaylı anlatacağız ama bu antioksidanların en önemli etkisi ise kanseri engelleyici olması.

Kudret Narı Faydaları Neler?

Yapısı farklı ve yapısının farklı olması kadar faydalı olan meyvenin, sağlığa olan faydalarına geçmek istiyorum. Birçok hastalığın tedavisinde destek bir ürün olarak kullanılabilecek olan narın sağladığı faydalar:

  • Antibiyotik özelliklidir.
  • Sedef ve egzama hastalıkları için kudret narından bir macun yapılır ve bu macun belirlenen bölgeye uygulanır. Tedavide oldukça etkilidir.
  • Mide rahatsızlıkları ve bağırsak sorunlarında tedavi edicidir.
  • Sindirim sistemi enfeksiyonlarının oluşumunu engeller.
  • Diyabet hastaları için önemlidir çünkü kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.
  • Guatr hastalığının şikayetini en aza indirir.
  • Vitaminler ve protein yapısı sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırır.
  • Meme kanseri gibi kanserleri yavaşlatma etkisi vardır. İçerisinde yer alan lutein ve likopen maddeleri sayesinde tümörlü hücrelerin büyümesi engellenir.
  • Karaciğer sağlığını korumakta yardımcıdır.

kudret narı

Yağı, macunu ve saf haliyle daha birçok yararı olan kudret narı, neyse ki ülkemizde de yoğun şekilde üretiliyor ve tüketiliyor. Üstelik faydalarından daha fazla yararlanmak adına bu meyve hakkında birçok bilimsel araştırmanın da devam ettiği biliniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!