Ana sayfa Erkek Lejyoner Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Lejyoner Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

1885
0
lejyoner hastalığı

Son yıllarda yaygınlaşan Lejyoner hastalığı hakkında önemli bilgileri sizler için derledik. Lejyoner hastalığının belirtileri ve tedavisiyle ilgili detayları anlattığımız yazımız başlıyor.

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner, Legionella isimli bakterilerin sebep olduğu bir akciğer iltihaplanmasıdır. Legionella bakterilerinin birçok çeşidi bulunur. Legionella Pneumophilabu isimli bakteri, akciğere en çok zarar veren bir bakteri türüdür. Legionella bulaşıcı türdendir. Virüsün bulunduğu su damlacıkları, jakuzi ve banyo duş başlıkları, dekor fıskiyeler ve nemlendirme cihazları ya da klimadan havaya saçılarak insanlara bulaşır. Solunum yoluyla da akciğere ulaşmasıyla, burada iltihaplanmaya yol açar. Diğer insanlar; yolda, evde veya iş yerinde bu virüse maruz kalabilirler.

Lejyoner Belirtileri Nelerdir?

Lejyoner hastalığı 2-7 gün içerisinde belirtilerini göstermeye başlar. Lejyoner belirtileri ise grip rahatsızlığına benzer niteliktedir. Özellikle ateş, eklem ve kaslarda ağrılar, öksürük, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler ortaya çıkar. Bu tarz şikayetlerin ortalama olarak 2 hafta kadar devam ettiği bilinir.

lejyoner

Lejyoner Tedavisi Nasıldır?

Lejyoner hastalığının tedavisi antibiyotikler yoluyla yapılır. Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi ve en kısa sürede antibiyotik kullanımına başlanması önemlidir. Tedaviye geç kalınırsa, kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Hastalığın belirtilerinden şüphe duyulduğu zaman, hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Ayrıca, bu hastalığın herhangi bir aşısı yoktur.

Lejyoner Hastalığı Risk Grubu Nedir?

Lejyoner risk grubunun en başında, sigara ve alkol kullanan kişiler yer alır. Diğerleri; 50 yaş üstü insanlar, kronik hastalığı olanlar, kalp ve kanser hastalarıdır. Lejyoner, bu hastalıkları taşıyan kişiler arasından bağışıklık sistemi düşük olanlarda daha fazla görülmektedir.

Ebola Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!