Ana sayfa Genel Maya Yerine Kullanılabilecek Farklı Besinler

Maya Yerine Kullanılabilecek Farklı Besinler

1707
0
Maya

Hamur işi yaparken ilk başvurulacak olan malzemelerden birisi, mayadır. Her hamur için maya kullanılmaz ama birçok hamur türü için maya olmazsa olmaz olarak gösterilebilir. Peki, mayalı bir hamur yapmak istiyorsunuz ama elinizde o an için ana malzeme olan maya yok.

Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman sizin için alternatif olacak olan bazı tarifler var. Bu tarifleri değerlendirerek de eksiksiz bir hamur yapabilirsiniz. Bunun için iki ayrı alternatif tarifi kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu iki tarife bakalım.

Maya Yerine Kullanılabilecek Olan Tarifler

Her iki tarifte de kullanılacak olan ana malzemeler oldukça benzer malzemeler. Zaten bu malzemelerin tercih edilmesinin nedeni de hamur üzerindeki etkisi.

Maya

1.Tarif : Maden Suyu ve Kabartma Tozu

Kabartma tozu zaten adı üzerinde kullanım amacı olarak hamur üzerinde kabartma etkisi olan bir maddedir.

Bunu maden suyu ile birleştirdiğiniz zaman da o maya etkisini almış olursunuz. Yapılış açısından diğerlerinden biraz daha farklı olan tarifte biraz göz kararına önem vermeniz lazım.

  • Tarifte kullanacağınız kabartma tozu 1 çay kaşığı kadar olacaktır. Tepeleme dolu olacak şekilde çay kaşığını doldurun.
  • Kararında olacak şekilde kabartma tozunun üzerine maden suyu ekleyin.
  • Karışıma ılık olacak şekilde süt ekleyin. Yine sütü de kararında ekleyin ve iyice karıştırarak kullanın.

Maya

 

2.Tarif: Limon Suyu ve Kabartma Tozu Karışımı

Karbonat ile limon ikilisinin birleşimi de tam bir maya etkisi vermese de eksiği giderecektir. Özellikle hamurun kabarması noktasında bu tarif işinize yarayacaktır.

  • Ölçüyü 1 çorba kaşığı olarak tutabiliriz. Yani eğer hamurunuzda 2 çorba kaşığı kadar maya kullanacaksanız, vereceğimiz ürünleri de iki tatlı kaşığı olarak kullanmanız gerekiyor.
  • Ölçüyü 1 kaşık olarak aldığımızı varsayacak olursak, 1 tatlı kaşığı kadar karbonat ve 1 tatlı kaşığı kadar limon suyunu karıştırmanız gerekiyor.
  • Bu karışımı direkt olarak hamura eklemeniz yeterli olacaktır. Hamurun dinlendirilmesi gerektiğini de unutmayın.

Maya yerine kullanılabilecek olan tarifleri hamurunuz için değerlendirebilirsiniz. Belki tam istediğinizi bulamayabilirsiniz ama iyi bir alternatif elde edildiğini de söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!