Ana sayfa Kadın Meme Kanseri ve Erken Tanı

Meme Kanseri ve Erken Tanı

2428
0
Meme Kanseri ve Erken Tanı

Meme Kanseri, günümüzde erken tanı yöntemleriyle kadınların korkusu olmaktan çıkıyor. Bunda en büyük etken, kadınların artık daha bilinçlendirilmesi ve tıbbın erken tanı yöntemlerinin gelişmesinin büyük katkısı var. Erken tanı için öncelikle kadınların, kendini önemsemesi, kendi bedenini tanıması ve erken tanı yöntemlerini bilmesi gerekir.

Erken tanı için 3 önemli adım

1- Kendi kendine muayene

Kadınların kendi göğüslerini, meme dokularını tanımaları önemlidir. Maalesef bir çok kadın kendi meme dokusunu tanımamakta. Meme dokusunu tanımak için yapılması gereken basit yöntemlerle bunu mümkün kılabiliriz.

  • Regl gören kadınlar 20 yaştan itibaren, regl döneminden 1 hafta sonra,
  • Emzirme döneminde kadınlar, (Laktasyon) memeden süt gelme döneminden sonra,
  • Menopoz döneminde olan kadınların ise kendi belirledikleri tarih çizelgelerinde sadece ayda 1 defa 10 dk kendilerine ayırmaları yeterli olacaktır.

 

El ile meme dokusunu muayene;

Öncelikle kontrol esnasında, ayakta ve üst bölgenin soyunuk olması gerekmektedir. Bu işlemi ayna karşısında yapabilirsiniz. Duş esnasında bunu uygulamakta mümkün. Ayna karşısında durduğunuzda eller belde yada baş üstünde, meme simetrisi, memedeki renk değişimi, meme başında yukarıya doğru çekilme, çukurlaşma, pullanma ve akıntı gibi görsel bulguları gözlemleyebiliriz. Daha sonra avuç iç yüzeyini kullanarak saat yönünde meme dokusu üzerinde gezdirip dairesel hareketlerle muayene kısmına geçilir.

Muayene esnasında,önemli olan dairesel hareketlerle muayene ettiğimizde el ve parmaklarla hissedilir bir kitleyle karşılaşıp karşılaşılmadığıdır. Ayna karşısında simetri şekline baktıktan sonra, bu yöntemi duşta su altında vücudunuzun kaygan olduğu esnada yapmak muayene için en ideal yöntemdir. Bir diğer yöntemde yerde uzanır vaziyette, yine eller baş üstüne konulup, meme dokusunu parmaklarımızla ezerek göğüs kafesi arasında sıkıştırmak, uzmanlar tarafından önerilen en etkili yöntemdir. Bahsedilen bulgular görüldüğünde geciktirilmeden uzmana başvurmak gerekir.

2- Hekim kontrolünde muayene

Her yıl ihmal edilmeden düzenli aralıklarla hekim kontrolünden geçilmesi çok önemlidir. Meme kanseri riski taşıyan kitlelerin, milimetrik düzeyde mamografi yada ultrason boyutundayken fark edilmesi erken tanı ve tedavi için çok önemlidir. Önceden doktorlar, hastalardan Mamografi çektirmesini istediğinde bu kadınlarda endişeye neden olurdu. Tıbbın ilerlemesiyle mamografi günümüzde düşük dozajda çekilen röntgen filmi olarak varsayılıyor. Uzmanların kadınlardan çektirmesini istediği mamografi erken tanı ve tedavi için kadınlar açısından en büyük kazançtır.

3- Geç kalmadan müdahale

Bahsedilen bulgular görüldüğünde, tedavinin aksatılmadan yapılması kadınlar için önem teşkil ediyor. Geçmişte meme kanseri kadınlar için büyük risk taşırdı. Günümüzde erken tanı ve tedavi ile göğsü kaybetmeden bu kanseri yenmek artık mümkün. Korku ve endişeye düşmeden erken yaşta kendi meme dokumuzu tanıyıp gerekli kontrollerin sağlanmasında geç kalmayalım.

KORKMA ! Kontrolleri erteleme.

UNUTMA ! Erken muayene ve tanı hayat kurtarır.

Kendimiz ve sevdiklerimiz için sağlınızı ve hayatın güzelliklerini ertelemeyin.

NabızTR ekibi olarak arkadaşlarım ve kendi adıma, her kadın çiçektir. Bu tür hastalıkların ihmal edilmesi yüzünden çiçekler solmasın diyoruz. Tüm okuyucularımıza sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar sizlerle olsun…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!