Ana sayfa Diyet Mideyi Küçültmek için Nasıl Beslenilmeli?

Mideyi Küçültmek için Nasıl Beslenilmeli?

1007
0
Mideyi Küçültmek için Nasıl Beslenilmeli_
Mideyi Küçültmek için Nasıl Beslenilmeli_

Zayıflamak isteyen kişilerde ilk sorun şudur ki midenin küçültülmesi. Midenin küçültülmesi ile yemek yeme miktarının azaltılabileceği düşünülüyor. Aslında mideyi küçültmek konusunda bu düşünce yanlış değil.

Bunun için midenin sistemini tam olarak bilmeniz gerekiyor. Mide duvarları adı verilen kısımlar, yemek yedikten sonra, yeterli doygunluğa ve gerginliğe ulaştığı zaman beyne sinyaller gönderir. Mide duvarları gerildiği zaman gönderilen bu sinyaller neticesinde beyin, fazla yediğimizi anlıyor ve sonucunda hormonlar salgılanarak kişinin daha fazla yemesi engelleniyor.

Yani midemiz bir nevi artık yememeniz için beyne sinyal gönderiyor ve bunun sonucunda da beyin hormonlarla yemek yemeyi azaltmaya, yemek istediğini azaltmaya başlıyor. Mide küçültmek burada önemli.

Eğer mide hacminiz küçükse, mide duvarınız daha çabuk gerilecektir ve bu durumda da beyne sinyaller daha kısa sürede iletilecektir.

Mide Küçültmek için Ameliyat Şart mı?

Sürekli fazla yemek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek midenin duvarlarının genişlemesine neden olacaktır. Mideniz genişledikçe doyma duygunuzda azalacak ve daha fazla yiyeceksiniz. Mide hacminin sürekli genişlemeye devam etmesi durumunda obeziteye varan sonuçlar gelişebiliyor.

Çünkü bir döngü oluşuyor ve yedikçe yeme hissiniz geliyor. Bu sorunu çözmek için ameliyatlı çözümler uygulanabiliyor. Mide küçültülme ameliyatları da buradan geliyor. Operasyonlar midenin bir kısmı alınıyor ve böylece kişinin az yemesi sağlanıyor.

Mide Küçültmek için Ameliyat Şart mı?
Mide Küçültmek için Ameliyat Şart mı?

Fakat her durumda mide küçültme ameliyatına gerek yok. Her hangi bir ameliyatta olmadan midenizi küçültebilirsiniz. Bunun için az az ve sık sık yemek gerekiyor ve düzenli beslenme programı ile bir süre hayatınızı düzenlemeniz gerekiyor.

Bunun için doktor desteği alınabilir ve beslenme uzmanlarından fayda alınabilir. İyi bir beslenme düzeni sağlandığı zaman kilo vermeye de başlarsınız. Fakat burada ameliyat durumunun gerekip gerekmediği konusunda da destek almanız lazım.

İş obezite seviyesine kadar gelmişse farklı tedavilerden yararlanmak gerekebilir. Bunların hepsi doktorlara danışılarak ilerleyecek süreçlerdir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, ve aşırı kilonuz varsa mutlaka uzmanlara başvurmanızı öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!