Ana sayfa Genel Midye Tüketmek Sağlığa Zararlı mı? Zararlıysa Neden?

Midye Tüketmek Sağlığa Zararlı mı? Zararlıysa Neden?

1510
0
Midye

Midye dolma tek başına bir sektör. Başta İstanbul olmak üzere işlek caddelerin köşe başlarında bir ayaklı masa, masanın üzerinde tepsi ve tepsinin içerisinde midyelerle mutlaka karşı karşıya gelirsiniz.

Kimi insanlar midyenin özellikle bu dolma halini çok seviyorken kimi insanlar da aynı derecede hoşlanmıyor. Her ne kadar sevmeyen kişiler de azımsanmayacak kadar olsa da bu lezzetin artık bir sektör olduğu gerçeği değişmeyecek.

Sevilirdi sevilmezdi ayrı bir nokta ama farklı bir tartışma daha var. O da çok fazla tüketilen midyenin sağlıklı olup olmadığı. Bir deniz ürünü olduğu için protein kaynaklı sağlıklı besinler arasında olduğu düşünülse de midye için durum biraz farklı.

Midye

Midye Sağlıklı mı?

Uzmanlara göre çok sağlıklı değil. Aşırı tüketilmesi zaten önerilmiyor. Aşırı tüketilmesi önerilmediği gibi birçok uzman insanların bu lezzetten uzak durması konusunda uyarıyor. Peki ama neden? Çok tüketilen ve bir sektör haline gelen deniz ürünü nasıl oluyor da sağlıksız olarak değerlendiriliyor?

Bunun nedeni tamamen midyenin yaşam ortamı. Denizlerin dibinde, çok sayıda ağır metal bulunuyor. Başta kadminyum, arsenik dediğimiz metaller var.

Midye

Bu metaller besin olarak alındığı zaman insan sağlığına oldukça olumsuz etki ediyor. Midye, yaşam ortamı olarak denizlerin dibinde bulunuyor ve beslenme şeklinde tüm bu ağır metalleri alıyor.

Siz yediğiniz zaman ağır metaller size geçiyor. Kişi bu besini tükettiği zaman, ağır metal direkt olarak kana alınmış oluyor. En olumsuz olan kısım ise bu metallerin kanda bulunan proteinlere bağlanması.

Kanda bulunan proteinlere bağlandığı zaman metaller zehirlenmeye neden oluyor. Zehirlenmeye bağlı kusma, halsizlik gibi şikayetlerle karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Midye

Sadece bu değerlendirmelere göre bile uzmanlar bu tür bir besini önermiyor. Ama illa ki kişiler midye tüketmek isterlerse o zaman dikkat edecekleri:

  • Çok iyi temizlenmiş olması
  • Kesinlikle beklememiş olması, bir günün üzerinde bekleme süresi kesinlikle olmamalı.
  • Maksimum 3-4 adet tüketilmesi gerekiyor. Ne kadar çok tüketirseniz alacağınız ağır metal o kadar artış gösterecektir ve bu da zehirlenme riskini arttıracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!