Ana sayfa Kalp Mini by-pass Nedir? Uygulanmaya Başladı mı?

Mini by-pass Nedir? Uygulanmaya Başladı mı?

Klasik by-pass ameliyatlarının yerini alabilecek olan yeni bir yöntem Mini by-pass nedir? Sağladığı avantajlar neler?

1356
0
Mini by-pass

Ülkemizde beslenme kültürüne bağlı olarak kalp ve damak hastalıkları çok yaygın bir şekilde görülmekte. Kalp krizine bağlı olan ölümlerin sayısı da her geçen yıl biraz daha artış gösteriyor. Son verilere göre ülkemizde her yıl 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor. Ölüm oranı ise üçte bir olarak ortaya çıkıyor.

Ölüm oranının yüksek olmasının yanında, kalp krizi geçiren hastalarda tedavi süreci de uzun oluyor. Tedavide farklı yöntemler olduğu gibi, açık kalp ameliyatı geçirmek zorunda olan hastaların sayısı da oldukça fazla. Bu noktada yapılan By-Pass ameliyatları da çok kolay ameliyatlar değil. Fakat gelişen teknolojiyle beraber klasik by-pass ameliyatlarına bir alternatif ortaya çıktı. Mini by-pass olarak isimlendirilen bu alternatif, hastalar için büyük bir sorun olan klasik by-pass ameliyatlarının yerini alabilir.

Mini by-pass

Mini by-pass Nedir? Nasıl Avantajları Var?

Önce klasik by-pass sistemine bakmak gerekiyor. Klasik ameliyatta, göğüs kafesinin tamamen açılması gerekiyor. “sternum” olarak isimlendirilen ve büyük göğüs kemiği olarak bilinen kemiğin kesilmesi gerekiyor. Böylece kalbe ulaşılıyor ve tıkanan damarlar değiştirilebiliyor. Mini by-pass çok daha farklı.

Dilde kolay yapılan bu işlem, hastaların çok uzun bir iyileşme aşamasına geçmesi demek oluyor. 2 aylık bir iyileşme süreci gerekiyor ve bu süreçte ağrılar, kemiğin yanlış kaynaması, sürekli korse takmak gibi olumsuzluklar yaşanabiliyor.

Mini by-pass

Mini by-pass adı verilen ya da kapalı by-pass olarak geçen bu yeni yöntem ise bazı kalp kapağı ameliyatlarında kullanılan yöntemler biri olarak biliniyor. Büyük göğüs kemiğini keserek göğüs kafesini açmak yerine, 6-8 cm çapında bir kesikle kaburgalar arasından girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor.

Böylece göğüs kafesini tamamen açmak gerekmiyor. Yeni kullanıldığı söylenen yöntemin, klasik by-pass yönteminin yerini alması mümkün olacak mı bilinmez ama bu yöntemin bazı avantajları var.

Mini by-pass Avantajları

  • 6-8 cm bir kesik üzerinden yapılıyor ve göğüs kemiğinin bütünlüğü bozulmuyor.
  • Klasik by-pass için iyileşme süresi çok daha uzunken, bu yöntemde çok daha kısa oluyor.
  • Yoğun bakımda kalma süresi düşüyor.
  • Kesinin az olması, kan ihtiyacının daha az olması anlamına geliyor.
  • Kemik kesisi olmadığı için ameliyat sonrasında hasta daha az ağrı hissediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!