Ana sayfa Bitkisel Mısır Püskülü Faydalı mı? Nasıl Tüketilmeli?

Mısır Püskülü Faydalı mı? Nasıl Tüketilmeli?

2754
0
mısır püskülü

Mısır kimi zaman haşlanarak kimi zaman ise ızgara gibi birçok şekilde tüketilebiliyor. Açıkçası ülkemizde de çok sık tüketilmekte. Mısırı sık sık tüketiyoruz fakat mısırı hazırlarken bir detayı atlıyoruz. Çoğu kişi mısırı pişirmek için hazırlarken, püskül dediğimiz kısımlarını temizliyor ve bu kısımların ne işe yaradığını bilmeden atıyor. Çoğu kişi tarafından nasıl tüketildiği ya da neye yaradığı bilinmediği için atılan mısır püskülü aslında birçok faydayı beraberinde getiriyor.

Tabii ki faydasını görmek için püskülleri nasıl tüketeceğinizi de iyi şekilde bilmeniz gerekiyor. Peki, mısır püskülü faydaları neler ve en önemlisi de nasıl tüketilir?

Mısır Püskülü Faydası ve Kullanım Tarifi

Kan Şekerini Düşürücü Etkisi

Mısırın püskülü ile hazırlanan çaylar hem yüksek tansiyon hastaları için düzenleyici etkiye sahip hem de vücuttaki insülin seviyesini arttırdığı için şeker seviyesinin düzenlenmesini sağlar. Kan şekerinin düzenli olması adına tüketilebilir.

Sindirime Yardımcı Olur

Mısır püskülü çayı, karaciğerdeki salgıların uyarılmasını sağlar. Özellikle safra salgısında uyarıya neden olur ve bu sayede de besinlerde uygun sindirim yapılması sağlanır.

mısır püskülü

C Vitamini Sağlar

C vitamini hem vücut direncinin artmasını sağladığı gibi hem de kalp sağlığı için etkilidir. Yapacağınız çay, C vitamini yönünden çok etkili olduğu için hem kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır hem de vücut direncini yükseltir.

Böbrek Sorunlarının Tedavisinde Etkilidir

Mısır püskülü çayının idrar söktürücü etkisi olduğu gibi idrar yolu iltihaplanmalarına karşıda etkilidir ve böbrek sorunlarının oluşmasını engeller.

mısır püskülü

Çayı Nasıl Hazırlarız?

Faydaları konusunda bilgi verip, geçelim çayı nasıl hazırlanacağı kısmına.

  • 1 bardak su için 1 yemek kaşığı kadar mısır püskülü hazırlayın ve kaynatın.
  • 20-25 dakika kadar kaynattığınız suyu demlendirin.
  • Kesinlikle hazırladığınız çayın içerisinde şeker ya da tatlandırıcı atmayın.

Bu şekilde hazırladığınız mısır püskülü çayını makul bir miktarda tüketmek gerekiyor. Günde maksimum olarak 3 bardağı geçmeyin. Bu sadece yetişkinler için geçerli olan bir durum.

Çocuklar için ise bu miktar 1 veya yarım bardağa kadar düşer. Son bir uyarı yaparak yazımızı bitirelim. Sonuçta vücudunuza bir besin alıyorsunuz. Bu tür besinleri tüketmeden önce, mutlaka doktorunuza başvurun.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!