Ana sayfa Obezite Obezite ve Belirtleri

Obezite ve Belirtleri

2942
0
Obezite ve Belirtleri

Obezite, vücuttaki yağ oranlarının artması sonucunda oluşan hastalığın ismidir. Halk arasında şişmanlık adıyla da bilinen obezite, tedavi edilmediği sürece ciddi tehditler meydana getiren hastalıkların oluşumuna yol açmaktadır. Obezitenin ortaya çıkma durumu da besin madde tüketiminin gereğinden çok daha fazla olduğu durumlarda meydana gelir.

Obezite Nedir?

Obezite, tedavisi mümkün olan vücudun aşırı yağlanması durumudur. Kalp rahatsızlığı başta olmak üzere, vücudun çeşitli hastalıklara maruz kalmasında büyük bir nedendir.

Obezitenin Belirtileri Nelerdir?

Kilo hastalığı olarak bilinen obezite genellikle çeşitli vücut ölçümleriyle belirlenmektedir. Ölçümler yapıldıktan sonra bir kişinin obez olup olmadığı rahatça anlaşılabilmektedir. Tabi burada yağlanmanın vücudun hangi taraflarında meydana geldiği de dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Eğer yağlar karın bölgesinde daha fazla birikmişse tehlike daha da artmaktadır.

Obeziteye Neler Neden Olur?

Obeziteyi belirttiğimiz gibi özellikle yiyeceklerin fazla tüketilmesine bağlayabiliriz. Ayrıca yağlı olan yiyeceklerin sık olarak tüketilmesi de obeziteye neden olan önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bunların dışında sigara içme, alkol tüketme durumlarının sık olduğu zamanlarda da obezite baş gösterebilir. Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, stres obezite olmanın yan nedenleri arasında sayılmaktadır.

Obezite Tedavi Edilebilir Mi?

Obezitenin en etkin tedavisi diyet yapmaktır. Diyet yapılarak vücuttaki kilolar azaltılabilir ancak diyetle beraber mutlaka bir spor aktivitesi de yapılmalıdır. Aşırı beslenmekten olduğu kadar uzak durma, sigara ve alkolü azaltma, spor yapma obezitenin tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında doktor tavsiyesiyle alınabilecek ilaçlar da obeziteyi en aza indirebilmektedir.

Gerekli görülürse de obezite için ameliyatlar da yapılabilmektedir. Kısaca değinmek gerekirse obezite öncesinde veya sonrasında mutlaka spor yapılmalı, özellikle de beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Yeterince sağlıklı beslenilirse, spor yapılırsa belli bir süre sonra obezite hastalığını yenmek olası bir durumdur.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!