Ana sayfa Bitkisel Papatya Çayı ve İnanılmaz Faydaları

Papatya Çayı ve İnanılmaz Faydaları

2160
0
Papatya çayı ve inanılmaz faydaları

Papatya çayı papatya bitkisinden yapılır. Papatya da, dünyanın en kalabalık çiçekli bitkiler familyası olan papatyagillerden gelir. Ülkemizde 1150’den fazla papatya çeşidi vardır. Ana vatanı Avrupa’dır. Yaprakları biraz acıdır. C vitamini açısından zengin olan papatya tüm dünyada salatalar dahil birçok yerde kullanılır. Bu bitkiyi, papat olarak tüketmek ise oldukça yaygındır. Aynı zamanda papatya bitkisinden papatya yağı, papatya sabunu ve papatya kolonyası gibi ürünler de yapılır.

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?     

  • Hazımsızlığı giderir: Bağırsaktaki gazları söker ve idrar problemine iyi gelir.
  • Adet düzensizliğine faydası vardır: Papatya çayı adet düzensizliklerinde iyileştirici etki yapar. Aynı zamanda adet dönemindeki ağrı ve sancıları da yok ettiği bilinir.
  • Sinirleri yatıştırır: Sinir ve stresin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Grip ve soğuk algınlığında kullanılır: Papatya bitkisi vücudu ısıtan bir etkiye sahiptir. Gribal enfeksiyonları tedavi edici özelliktedir.
  • Yaraları iyileştirir: İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde hücreleri yeniler.
  • Doğal antibiyotik etkisi yapar: Enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Nerelerde Kullanılır?

Papatya çayı içerisine şeker kullanmadan tüketmek oldukça fayda sağlayacaktır.  Bunun dışında bir çok şekilde kullanarak papatya bitkisinden yararlanmak mümkün. Bunlar; ağrılı bölgeye uygulamak ve duş suyuna eklemektir.

Nasıl Hazırlanır?

Bu çayı hazırlamak oldukça basittir. Hazır halde bulunan özel poşetlenmiş çayların hazırlanışı gibi düşünebilirsiniz. Kaynamış klorsuz suya, bir tutam kadar papatya eklenir. Ortalama 15 dakika kadar demlenir. Daha sonrasında süzme işlemi yapılır ve tüketilmeye hazırdır.

Hibiskus Bitkisi ve Faydaları

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!