Ana sayfa Genel Pektus Ekskavatum Hastalığı ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Pektus Ekskavatum Hastalığı ve Doğru Bilinen Yanlışlar

1910
0
pektus ekskavatum

Halk arasında kunduracı göğüs adı verilen bilinen pektus ekskavatum, nadir görülen ama doğuştan yaşanılan bir hastalık. Vücutta şekil bozuklukları oluşmasına neden olan sorun, her 400 doğumda bir görülebiliyor ve tedavi için iç müdahale yapılması gerekir.

Adı değişik gelebilir ya da daha önce bu hastalığı hiç duymamı olabilirsiniz. Detaylarıyla beraber pektus ekskavatum hastalığının ne olduğuna ve tedavisinin olup olmadığına bakalım.

pektus ekskavatum

Pektus Ekskavatum Nedir?

Doğuştan oluşan hastalıklardan biri olan ekskavatum, kaburgalardaki kıkırdak bölümlerinin normal olmayan gelişimleri sonrasında ortaya çıkıyor. Kıkırdak kısmında oluşan anormal gelişime bir de iman tahtası kemiği eşlik ediyor ki bu durumda tam şekil bozukluğu oluşuyor.

Ortaya çıkan gelişim bozukluğu ile beraber göğüs ön duvarının çökmesi durumu yaşanıyor. Sağ bölümde daha dikkat çekici şekilde bir şekil bozukluğuna neden oluyor olsa da iki bölümde de ya da sol kısımda da gerçekleşebiliyor.

Sadece bir şekil bozukluğu değil, beraberinde kalp hastalıklarını ve astım hastalığını da getirebilen pektus ekskavatum, ergenlik döneminde de belirgin bir hale gelmektedir.

pektus ekskavatum

Tedavisi Var mı?

Tedavi konusu biraz kişinin durumuna bağlı olarak kalıyor. Eğer göğüs üzerinde oluşan bu çöküntü, sadece şekil bozukluklarına neden oluyorsa bu durumda kişinin vereceği bir kararlar ameliyat yapılması söz konusu olabilir.

Fakat buna bağlı olarak farklı hastalıklar gelişmiş ve kalp sorunları da bulunuyorsa, o zaman durumu çok yönlü olarak değerlendirmek gerekir. Yine cerrahi müdahale edilmesi durumu ortaya çıkacaktır ancak bu kez nasıl bir tedavi planlanacağına karar verecek olan da tabii ki doktorlar olacak.

Ameliyatın gerekli olup olmadığı, tedavinin nasıl uygulanacağı gibi detaylar kişiden kişiye ve pektus ekskavatum derecesine göre değişebilmekte. Eğer iç organları baskılayacak bir durum ortaya çıkmışsa ve bu durum farklı hastalıkları ortaya çıkarabilecek hale gelmişse o zaman acil ameliyat kararı bile verilebilir.

Bu yönde kişilerin hastaneye başvurmaları sonrasında yapılacak muayeneler etkili olacaktır. Kararı tetkiklerin yapılmasının ardından her zaman olduğu gibi doktorlar verecek.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!