Ana sayfa Böbrek Sağlığı Robotik Böbrek Nakli Nedir?

Robotik Böbrek Nakli Nedir?

1494
0
robotik böbrek nakli

Böbrek nakli, ülkemizde en sık en çok yapılan nakillerin başında geliyor. Böbrek yetmezliği hastaları için çoğu zaman tek çare olan böbrek nakli, tıp teknolojilerinin de odak noktaları arasında yer almakta. Yapılan operasyonları nasıl daha zararsız ve başarılı hale getiririz kaygısı ile yola çıkılarak geliştirilen yeni teknolojiler var. Bunlardan birisi de robotik böbrek nakli.

Günümüzde sık kullanılan yöntemlerden biri olan robotik böbrek nakli, standart ameliyatlara göre hem daha çok avantaj sağlıyor hem de iyileşme süresinin çok daha çabuk gerçekleşmesine olanak veriliyor.

Robotik Böbrek Nakli Nasıl Yapılıyor?

Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu tedavi yönteminde, standart ameliyatlarda olduğu gibi 15-20 cm kesi uygulanmıyor. Bunun yerine özel bir robot ekipmanlı ile sadece 4 cmlik kesi uygulanıyor. Kesi 4 cm çapında olmasına rağmen son teknoloji ile ameliyat alanı çok daha detaylı olarak görüntülenebiliyor.

Standart ameliyatlarda olan görütülemelerden farklı olarak, hem kesi yapılan yeri hem de iç kısımdaki görüntüler 15 kata kadar büyütülebiliyor. Bu da operasyonu gerçekleştiren doktorun damarları ve kesi bölgesini tüm detayları ile görmesini sağlıyor.

robotik böbrek nakli

Operasyon sırasında oluşabilecek olan komplikasyonlar da en aza indiriliyor. Operasyon süreci çok daha başarılı hale getiriliyor ve hızlandırılıyor ama katılan tek artı bu değil. İşin diğer tarafında bir iyileşme süreci var.

Yeni tip robotik böbrek nakli operasyonları sonrasında sadece 4 cmlik bir kesi yapıldığı için iyileşme hızlanıyor. Öyle ki standart böbrek nakli ameliyatlarında 20 cm açıklığa kadar kesin yapılıyor. Üstelik vücudun böbreği kabul etmesi için bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçlar da kullanılıyor. Büyük bir kesi olması, iyileşme süresini çok uzatıyor.

robotik böbrek nakli

Sadece 4 cmlik bir kesinin burada avantajı çok daha fazla. Çünkü yararın mikrop kapmaması gibi bir kriter de var. Tüm bu avantajlarıyla beraber ülkemizde de yaygınlaşmaya ve sık sık tercih edilmeye başlanan robotik böbrek nakli, her nakil hastasına uygulanabiliyor ve sistem uzman doktorların elinde çok daha başarılı sonuçlar veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!