Ana sayfa + Nabız'ca Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

2464
0
robotik cerrahi

Robotik cerrahi, hastanın yanında bulunan cerrah konsolundan, cerrahın hasta üzerindeki kolları kullanarak ameliyatı gerçekleştirmesidir. 10 yıldır Türkiye’de de kullanılan robotik cerrahi konusunda hastaların ilk aklına gelen, ameliyatı robot mu gerçekleştiriyor sorusudur. Bu sorunun cevabı elbette hayır. Ameliyatı robot değil cerrah gerçekleştirir. Cerrah robota komutları verir, hasta konsolunda bulunan kollar cerrahtan aldığı komutları eş zamanlı olarak uygular. Robotun yetenekleri sayesinde cerrah ameliyat bölgesini, daha yakından ve 3 boyutlu olarak görebilir.

ROBOTİK CERRAHİ

Robotik Cerrahi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Robotik cerrahinin kullanıldığı alanlar oldukça geniştir. Obezite cerrahisi, kalp cerrahisi, üroloji, genel cerrahi gibi bir çok alanda robotik cerrahi kullanılır. Uygulanan bu yöntemde, başarı oranı yüksek, yatış süresi az ve iyileşme süresi kısadır.

Üroloji ve genel cerrahi Da Vinci robotik cerrahinin kullanıldığı en yaygın alandır. Robotik cerrahi ile yapılan prostat kanseri ameliyatlarında sinirler ve damarlar diğer ameliyatlara göre daha ayrıntılı görülür ve muhafaza edilir. Sinirlerin zarar görme oranı maksimuma iner.

Avantajları

  • Robotik cerrahide kesiler küçüktür. Kesiler küçük olduğundan hastalar daha az acı duyar ve enfeksiyon riski azalır.
  • Hastalar kısa zamanda ayağa kalkıp normal yaşantılarına dönebilirler.
  • Tanı en hızlı ve doğru şekilde konur.
  • 3 boyutlu gösterim sayesinde en ulaşılamayacak alanlar bile net bir şekilde görülür.

Tüm bunların yanı sıra bir çok avantaja sahip Da Vinci robotik cerrahi her hastaya uygulanamamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!