Ana sayfa Ruh Sağlığı Ruh Sağlığı Hastalıkları Nasıl Engellenebilir?

Ruh Sağlığı Hastalıkları Nasıl Engellenebilir?

1669
0
Ruh Sağlığı Hastalıkları Nasıl Engellenebilir?

Dünya genelinde her üç insandan biri yaşamının herhangi bir döneminde ruh sağlığı konusunda problemler yaşamaktadır. Bazı araştırmalara göre de birçok insan da belirli ruh hastalıkları mevcuttur. Toplum sağlığı açısından gayet mühim bir konu olan ruh sağlığı hastalıkları, konusunun uzmanları tarafından muayene edilmektedir.

Toplumsal Ön Yargılar Azalmaktadır

Ruh sağlığı bozuk olan kişilerde eskiye nazaran ön yargılı yaklaşımlar daha da azalmıştır. Bu durum ise ruh sağlığı hastalıklarının azalmasına neden olmuştur. Nitekim toplumsal açıdan da depresyon, panik atak, stres, bipolar bozukluklarda da eskiye nazaran daha fazla bilinmektedir. Zaten doğru olan da budur. Toplumun ruh sağlığında gerekli bilgiye sahip olması, daha rahat çözümlere ulaşma konusunda da artışlar meydana getirmiştir.

Ruh Sağlığı Hastalıkları Nasıl Engellenebilir

İnsanlarda görülen ruhsal hastalıkların çoğunluğu çocukluk döneminde arta kalmaktadır. Bunun için özellikle çocukların ruh sağlıklarını bozmamak için anne ve babaların dikkatli olması gerekiyor. Bunun dışında okullarda verilen eğitimlerde de öğretmenler bu konuda bilinçlenmelidir. Çocuğun ev ya da okul yaşamında yaşadığı küçük bir problem de hayatının tamamında belirli sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle yükümlülük çocuğu yetiştiren anne ve baba başta olmak üzere, öğretmenlerdedir. Çocukluk dönemi dışında olan ruh sağlığı sorunları ise çeşitli psikolojik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebiliyor.

Ruh Sağlığı Hastalıkları Belirtileri
Halüsinasyon:

Kişilerin genellikle bir dış uyaran olmadan hislerinde oluşturdukları problemlerdir. Özellikle sık sık rastlandığında mutlaka psikolojik tedavi amaçlı hekimlere başvurulmalıdır.

Düzensiz Konuşmalar:

Belli zamanlarda da olsa düzensiz konuşma, ruh sağlığı açısında ciddi tehditlerin habercisidir. Özellikle konuşmaları toparlayamama ya da söyleyecekleri unutma bu guruba dahildir.

Fonksiyon Bozuklukları:

Ruh sağlığı bozulmaya başladığında genellikle gereksiz yere konuşmalar, kas göz işaretleri yapmalar artmaya başlar. Bunlara fonksiyonel bozukluk denmektedir.

Bunlarla beraber daha birçok neden ruh sağlığı hastalıklarının ortaya çıkmasına işaret olarak gösterilebilir. Bunlar ve benzeri diğer durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!