Ana sayfa Ruh Sağlığı Ruh Sağlığını Bozan İnsanların Özellikleri

Ruh Sağlığını Bozan İnsanların Özellikleri

2664
0
Ruh Sağlığını Bozan İnsanların Özellikleri
Ruh Sağlığını Bozan İnsanların Özellikleri

Ruh daha çok metafizik bir kavramdır. İnsanlar ruh kavramını yan anlamlarda da kullanarak, kimi zaman vicdan kimi zaman şuur kimi zaman da nefis gibi kavramlarla özdeşleştirebilirler. Ruh bedenle bir bütün olarak özümüzü oluşturan bir olgudur. Duygu durum, psikolojik hallerimiz, hislerimiz ruh temelindedir.

Ruh temel olarak bedenle özdeşleşmiş olduğu için belki de ruh sağlığının korunmasının ilk basamağı bedeni sağlık açısından korumaktır. Acıyan bedeni ruh duyar, beden incinse ruh acır.
Ruh sağlığı için sağlam bir karakter duruşu, vicdan huzuru, güçlü bir inanç olmazsa olmazdır.

Ruh sağlığını bozan haller?

Ruh sağlığı belirttiğimiz üzere vicdan huzuru ile güçlü bir inanç sistemi ile sağlanır. Ruh hali başkasının boz denmesiyle bozulmaz.

Bunlara ek olarak ifade edilmesi gereken önemli bir husus da şudur ki maddi refah düzeyi de insanın duygu durumunu etkileyen çok önemli bir husustur.

Günümüzde insan medeniyeti manevi hislerden ziyade maddi hayata yönelik bir yaşam sürdüklerinden, özümüzü oluşturan ruhu ve ruhumuzun ihtiyaçlarını görmezden geldiklerinden dolayı tek kanatlı kuş misali çarpık bir yaşam bütünlüğü oluşmaktadır.

Ruh hali bozuk insan halleri nelerdir?

Çevremizde aslında dengesiz diye tanımladığımız, oturmasını kalkmasını bilmeyen, ettiği lafı bilmeyen kişiler denince zihnimizde oluşan kişiler ruh hali sağlam olmayan kişiler olabilir. Hasta bir ruh hali beraberinde dengesiz davranışlar, anlaşılmaz fiiller, itici gelebilecek bir sosyal konum oluşturur. Makalemizin yukarıdaki başlıklarında da değindiğimiz gibi hasta ruh halinin pek çok sebebi olabilir, bu tip değişik denebilecek davranışların altında bambaşka sebepler yatabilir, her biri ayrı bir özellik taşıyabilir. Belki bir çocukluk travması belki taciz hadisesi belki genetik yatkınlık psikolojik bir patolojinin sebebi olur.

Ruh sağlığını bozan insanların özellikleri?

Ruh sağlığını bozan insanların vasıflarından daha doğrusu hangi davranışların bu kategoriye girdiğinden bahsettik. Bir başlık altında toparlayacak olursak, ruh hali bozuk insanların durumuna neden olan etken fizyolojik bir rahatsızlık olabilir, ruhsal bir travma olabilir, genetik yatkınlık bu duruma sebep olmuş olabilir, vitamin ve hormon dengesini bozulmuş olması bu halin sebebi olabilir.

Metafizik açıdan bakacak olursak inanç eksikliği ve vicdan rahatsızlığı bu tablonun nedeni olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!