Ana sayfa Genel Saç Yıkarken Yapılan Hatalar

Saç Yıkarken Yapılan Hatalar

1072
0
Saç yıkanırken yapılan hatalar
Saç yıkanırken yapılan hatalar

Saç yıkamak, sanıldığı kadar masum bir işlem değil. İlk düşündüğünüz zaman saç yıkamanın hijyenik açıdan iyi olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında her zaman değil. Mesela her gün saç yıkamanız, olumlu etki yapmak yerine olumsuz bir etkiye neden oluyor.

Bunun gibi bilmediğiniz saç yıkarken yapılan hatalar arasında daha birçok madde var. En çok bilinen ve en sık yapılan hataları paylaşalım ve aslında ne yapmanız gerektiğine geçelim.

4 Başlıkta Saç Yıkarken Yapılan Hatalar ve Doğrular

Bahsedeceğimiz yöntemler çok sık yapılan hatalar. Bu hataları nedenleriyle beraber açıklamak istiyorum.

Saç Uçlarına Şampuan Sürmek

Birinci ve en çok yapılan hata, saç uçlarına kadar şampuanı sürmek. Şampuan saç diplerine uygulanır ama birçok kişi saç diplerine uyguladıktan sonra saç uçlarına kadar şampuanları yaymakta. Ama aslında saç uçları daha kuru ve daha ince tellerdir. Şampuanları bu kısma sürmek saçlarınızı cansız gösterecektir.

Saçları Sürekli Şampuan ile Yıkamak

Saçınızı yıkamak için şampuan kullanacaksanız, bunu sürekli yapmamaya dikkat edin. Sürekli saçınızı yıkamak, saç diplerindeki yağların erimesine yani kaybolmasına neden olur. Bu durumda da saç yeteri kadar beslenemez ve dökülmeler meydana gelmeye başlayabilir.

Saç Yıkarken Yapılan Hatalar ve Doğru Saç Yıkama
Saç Yıkarken Yapılan Hatalar ve Doğru Saç Yıkama

Saç Kremini Önce Kullanmak

Normalde nasıl bir kullanım var, banyodan sonra saç kremi sürülüyor ve saçların nemlendirilmesi sağlanıyor. Ama aslında saç kremini banyodan önce sürmek, sonrasında saçları şampuanlamak çok daha iyi olacaktır. Saçlarınızın daha dolgun gözükmesi için bu yöntem tercih edilebilir.

Sıcak Su ile Yıkama Yapmak

Sıcak su çoğu kişinin yaptığı yanlış. Saçları sıcak suyla yıkamak, kırılmalara neden olur ve köklerin zayıflaması anlamına gelir. Ilık ya da soğuk su tercihi yapmanızı öneririm. En ideali hangisi derseniz onun için de ılık su seçimi öne çıkıyor.

Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bonus: Saç Derisine Aşırı Baskı Yapmayın

Saç yıkanırken yapılan hatalar için en belirgin olanları belirttik ama bir de bonus verelim. Saçınızı yıkarken şampuanla ya da şampuansız olarak fark etmez, saç derisine çok baskı yapmayız ve saç derinizi tırnaklamayın.

Saç derinizin tırnaklanması, sıyrıklar oluşmasına neden olur çünkü saç deriniz hassastır. Bu durumda da enfeksiyon oluşumu ya da bölgesel saç dökülmeleri meydana gelebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!