Ana sayfa Diyet Sağlıklı Yaşam ve Diyet

Sağlıklı Yaşam ve Diyet

1864
0
Sağlıklı Yaşam ve Diyet

Sağlıklı Yaşam Ve Diyet

Yetişkin bireylere ve çocuklara özel ayrı diyet programları mevcuttur. Bu programların en önemli özelliği ve ana ilkesi kişiye özel olmalarıdır. Genel diyet programları ise kişiden kişiye farklılık gösterdiği için başarılı neticeler almak konusunda yetersiz kalabilmektedir.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kendisine ”obezite” teşhisi konulmuş kişiler ancak hekimler ve beslenme uzmanları eşliğinde diyet yapmalıdır. Aksi takdirde birçok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Aşamalı olarak ilerleyen rejim parametreleri, fazla kilosu bulunan bireylerin çok daha az zorlanarak kilo vermesini sağlamaktadır. Haftalık ve aylık kontroller ihmal edilmemelidir. Her gün periyodik olarak tartılmak ve kilo takibi yapmak ise kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Diyetin Yanında Spor ve Egzersiz

Yapılan son araştırmalar ve incelemeler sporsuz diyetlerin mutlak surette kesin sonuca götürmediğini gözler önüne sermiştir. Hızlı ve sağlıklı yağ yakımları için diyet kadar spor yapmak da önem taşımaktadır. Bu egzersiz programları da mümkün mertebe uzman kontrolünde hazırlanmalıdır. Spor salonları dışında alternatifler günlük yürüyüşler ve evde egzersiz olabilir.

Herkese Uygun Genel Diyet Kuralları

Her ne kadar kişiye özel diyetlerin önemi vurgulansa da belli başlı kural ve yasaklar herkes için geçerlidir. Bunların başında şeker ve karbonhidratlı beslenme alışkanlığının terk edilmesi geliyor. Hazır gıdalar ve fastfoodlar yerine ev yemekleri tercih edilmelidir. Çikolata, şerbetli tatlılar, hamur işleri de diyetlerden verimli sonuçlar alana kadar uzak durulması gereken gıdaların başında geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!