Ana sayfa Ruh Sağlığı Sahte Anı Sendromu (False Memory Syndrome) Nedir?

Sahte Anı Sendromu (False Memory Syndrome) Nedir?

2511
0
Sahte Anı Sendromu Nedir?

Sahte anı sendromu, anıların deformasyonu veya yanlış bilinen anılar olarak, gerçekte hiç meydana gelmemiş olay ve olguların, sanki yaşanmış hatıralar gibi deneyimlenmesi durumudur. İnsan belleğinin yeniden kurgulama özelliği bulunur. Bu sendrom görülen kişilerde, bazı hatıralar yeni bilgilerin öğrenilmesi gibi karmaşık görünebilir. Buradaki hatıraların tarihi gerçekliği bulunmaz ancak, kişi yaşadıklarından emindir ve güven duyuyordur. Yaşanılan durum, içsel faktörlerden kaynaklanabileceği gibi, yetkili bir figür veya içinde yaşanılan kültürün etkisinden de doğabilir.

False Memory Syndrome

Kişide tecrübe edilen olaylar, güçlü ve duygu dolu anılar olarak bilinir. Genelde çocukluk dönemlerinde, bir olay ya da objeye karşı şiddet suçu işlemiş veya tacize maruz kalmış kişiler, yalancı hatıralara duygu yükler.

Sahte Anı Sendromu Ortaya Çıkma Sebepleri

  • Çocukluk dönemlerinde cinsel tacize maruz kalmak
  • Hafıza kaybı yaşamak
  • Fiziksel veya ruhsal travma geçirmek
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi
  • Zihinde depo edilen bilgilerin, yaşlanma sebebiyle deforme olması da sahte anı sendromu için yeterli zemini oluşturur.
Nasıl Tedavi Edilir?

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastada bu sahte olayların nasıl oluştuğu, ilk etapta tam olarak açıklanamaz. Psikoloji bilimine göre; terapötik uygulamalar sayesinde, sahte anı sendromu ile oluşan yalancı hatıraların nasıl ortaya çıktığı aydınlatılabiliyor. Bazı terapistler, bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin, çocukluk dönemleriyle ilgili saptamalar yapar. Böylece, hastayı rahatsız eden yalancı anıları belirleyip, bazı teknikler yoluyla bu durumdan kurtulmalarını sağlarlar. Kullanılan teknikler genel olarak güdümlenmiş görsellik ve hipnozdur. Eğer hasta, daha önce şiddet veya taciz gibi durumlar yaşadıysa; terapi boyunca gerçek olaylar hastaya hatırlatılır ve yüzleşme sağlanır. Tedavi edilirken, dikkat edilmesi gereken en önemli konu hipnozdur. Hipnozu uygulayan kişi uzman olmalı ve doğru yöntemler kullanılmalıdır.

Referans: https://www.britannica.com/science/false-memory-syndrome

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!