Ana sayfa Genel Sarıhumma Hastalığı ve Korunma Yolları

Sarıhumma Hastalığı ve Korunma Yolları

1559
0
Sarıhumma hastalığı ve korunma yolları

Sarıhumma hastalığı, sarıhumma virüsünün bulunduğu sivrisineklerin insanları ısırması yoluyla bulaşır. Akut özellikli ve viral kanamalı olarak görülür. Aedes ya da Haemagogus türündeki sivrisinekler sarıhumma virüsü taşır. Bu sivrisineklerin genelde gündüzleri insanları ısırdığı bilinir. 2500 metreye kadar tehlike yaratırlar. Ayrıca sarıhumma hastalığı, maymunlara da bulaşabilmektedir.

Sarıhumma

Ormanlık bölgelerde bu tarz sivrisinekler daha çok bulunur. Enfeksiyon, insandan insana da geçebilir. Virüslü sivrisineklerin bulunduğu ortamdan geçen insanlar bu hastalığa enfekte olurlar ve lokal salgın yaşanabilir. Kentsel bölgelerde de aynı durum geçerlidir. Yoğun olarak insanların bulunduğu ortamda enfeksiyon oluştuysa, diğerlerine geçebilir ve salgnlar yaşanır.

Sarıhumma Hastalığı Hangi Belirtileri Gösterir?

Sarıhumma bulaşan kişilerde hiçbir belirti oluşmayabilir ya da hafif belirtiler ortaya çıkabilir. Belirti için kuluçka süresi 3-7 gündür. İlk belirtiler aniden ateşlenme, titreme durumu, şiddetli baş ağrıları, sırtta veya vücudun genelinde ağrı, mide bulantısı, kusma ve halsizlik olarak bilinir. Sarıhumma hastalığı görülen kişiler ilk etapta iyileşebilir. %15 oranında ileri seviyeye geçilir. İkinci dönem olarak adlandırılan bu evrede, ilk belirtilere ilave olarak hastada şok veya organ yetmezliği yaşanabilir.

Sarıhumma Hastalığından Korunma Yolları Nedir?

Sarıhumma korunma yolları

Sarıhumma, en fazla Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde yaygındır. Eğer sarıhummanın yaygın olduğu ülkelere gidilecekse;

  • Sarıhumma için koruyucu aşı yaptırılmalıdır. Bazı ülkeler, bu aşıyı yaptırmayanların ülkeye girişine izin vermiyor.
  • Böcek kovucu kullanılmalıdır.
  • Uzun kollu gömlek, uzun pantolon, çorap ve şapka tercih edilmelidir.
  • Mümkün olduğu derecede klimalı ve perdeli odalarda kalınmalıdır.
  • Çoğu sivrisinek geceleri aktiftir ancak, sarıhumma virüsü taşıyan sivrisinekler gündüzleri aktif olur. Bu durum unutulmamalıdır.
  • Kişi kendini hasta hissediyorsa, bir sağlık kuruluşuna gitmelidir.
  • Ağrı ve ateş durumunda, aynı zamanda kanama da varsa; aspirin ve türevlerinden uzak durulmalıdır.

Hepatit A Hastalığı Hakkında Önemli Bilgiler

NabızTR İnstagram Hesabımızı Takip Edin: @nabiztrcom

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!