Ana sayfa Diyabet Şeker Hastalığı Tedavi Edilmeli mi?

Şeker Hastalığı Tedavi Edilmeli mi?

706
0
Şeker Hastalığı Tedavi Edilmeli mi
Şeker Hastalığı Tedavi Edilmeli mi

Giderek yayılan ve ülkemizde de sık sık görülmeye başlayan şeker hastalığı, yeteri kadar önemsenmiyor. Birçok insan tedavi olmak bir yana bunun bir hastalık olduğunu bile kabul etmiyor.

Fakat aslında şeker hastalığı, çok ciddi bir hastalıktır ve düzenli bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Peki, bu hastalık tedavi edilmezse nasıl sonuçlar doğurabilir? Nasıl sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz ve en önemlisi de tedavi konusunda nasıl bilinçlenilmesi gerekiyor?

Şeker Hastalığı Neden Oluşuyor
Şeker Hastalığı Neden Oluşuyor

Şeker Hastalığı Neden Oluşuyor?

Diyabet olarak isimlendirilen bu hastalık, iki nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Birinci kısım ve en çok karşılaşılan neden vücuttaki insüline karşı oluşan dirençtir. İnsüline karşı bir direnç oluşması sonucunda vücut sistemlerinde bir bozulma meydana gelir.

Meydana gelen bu bozulma sonrasında insülin hormonu da görevini doğru bir şekilde yerine getiremez. Doğal olarak kan şekerinde de artış yaşanır ve sonucunda da hastalık gelişmiş olur.

Bu anlattığımız birinci neden. Diğer neden doğrudan pankreas bezinde oluşan sorunlar. Pankreas bezinde oluşan sorun nedeniyle insülin üretiminde de sıkıntı yaşandığı için hastalık ortaya çıkmaktadır.

Sonuçta yine şeker hastalığı meydana geliyor. Her iki durumda da insülin üretiminden kaynaklı oluşan sorunları şeker seviyesine olan etkisini görmekteyiz.

Şeker Hastalığı Hangi Organlara Hasar Verir
Şeker Hastalığı Hangi Organlara Hasar Verir

Hangi Organlara Hasar Verir?

Şeker hastalığı bu şekilde gelişir ve zaman içerisinde sürekli olarak organlara zarar vermeye başlar. Diyabetin organlar üzerinde oluşturduğu hasar ise çok ciddi olabiliyor. Başta damar sisteminde bozulmaların meydana gelmesine neden olur. Damar yapısında bir bozulma tüm vücut sistemlerini etkileyecek olan bozulmalara neden oluyor.

Bunun dışında sinir sistemi hasarları, beyinde oluşacak olan hasar, gözlerde oluşacak olan hasar gibi sıkıntılar yaşanabilir. Kısacası şeker hastalığı çok ciddi bir hastalıktır. Hangi türü olursa olsun, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavinin nasıl olacağı hastalığın durumuna ve derecesine göre değişmektedir.

Bazı hastalar ömür boyu alması gereken haplar kullanmak zorunda kalırken bazı hastalar cerrahi müdahale ile iyileşme gösterebiliyor. Ama ne olursa olsun, tedavi şart olacaktır. Önemsememezlik yapmamak gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!