Ana sayfa Göz Sigara Göze Zarar Verir mi?

Sigara Göze Zarar Verir mi?

1386
0
Sigara Göz

Sigaranın zararlarını saymakla bitirebilen var mı? Cilt sağlığınızın bozulması, erken yaşlandırma etkisi, organ iflaslarının yaşanması, kanser gibi birçok hastalığa neden olan ve yüksek bağımlılık derecesine sahip olan sigaranın, sürekli yeni bir zararı da ortaya çıkmaya devam ediyor. Sanki oluşturduğu zararlar bir matruşka bebek içerisine gizlenmiş ve uzmanlar her matruşka bebeği açtığı zaman yeni bir hastalık karşımıza çıkıyor.

Bu kez uzmanların uyarısı, göz üzerinde olan olumsuz etki ile alakalı. Uzmanların açıklamaları özellikle tiryakilerin canını bir hayli sıkacak cinsten.

Sigara Göz Damarlarının Tıkanmasında Etkili

Araştırmalara göre sigara içerisinde yer alan toksit maddeler, vücut içerisinde diğer damarlarda yaptığı etkiyi göz üzerinde de yapıyor. Üstelik göz biraz daha hassas bir organ olduğu için, bu etkiden daha fazla zarar görüyor.

Dumanı her içinize çektiğinizde ya da dumana maruz kaldığınızda, toksit maddeler göz damarlarını biraz daha tıkıyor. Göz damarlarının tıkanması, göz retina hücrelerinin sanılanın aksine çok daha kısa süre içerisinde ölmesine neden oluyor.

Sigara Göz

Hücrelerin ölmesi, geri dönülemez hastalıklara neden olmakta. Mesela sarı nokta olarak bilinen hastalık. Ciddi oranda görme kaybına varacak sorunlara neden olan toksit maddeler, sadece damarlara da zarar vermiyor. Bunun yanında göz merceğindeki yapıda da bozulmalar yaşanıyor.

Göz merceğindeki yapının bozulması, erken yaşta katarakt dediğimiz rahatsızlığın oluşmasına neden olmakla beraber yine belli bir miktar görme kaybı yaşanıyor. Sonucunda çok erken yaşta görme kayıpları yaşamaya, belki de tedavisi olmayan göz sorunları ile karşı karşı kalmaya varan bir süreç yaşanıyor.

Sigara Göz

Sigaranın göz üzerinde oluşturduğu etki toksit maddelerden kaynaklanmakta. Yazı içerisinde söylediğimiz gibi bunun için illa ki sigara içmenize gerek yok. Yoğun bir şekilde tüketilen ve duman altı olan bir alanda olmanız, yani pasif içiçi konumunda olmanız da aynı sıkıntılarla karşı karşıya kalmanız anlamına geliyor.

Göz sağlığı için en iyisi, hiç içmemek ve içilen ortamda da durmamak. Bu şekilde göz damarlarının erken tıkanması üzerindeki bir etkiden kurtulacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!