Ana sayfa Diyet Şişkinlik ve Gazı Önlemenin Yolları

Şişkinlik ve Gazı Önlemenin Yolları

1569
0
Şişkinlik ve Gaz
Şişkinlik ve Gazı Önlemenin Yolları, şişkinlik ve gaz pek çok zaman rahatsız edici boyutlara ulaşır. Ama biraz dikkat ederek bu sorundan kurtulmak mümkün. İşte şişkinlik ve gazı önleme yolları:

Öğünlerde fazla miktarda tuz tüketimi vücuttaki ödemi artırır. Bu da şişkinliğe neden olur. Tuz yerine baharat ilave etmek size yardımcı olacaktır. Günlük alınacak tuz miktarının 3 g geçmemesine dikkat edin. Regl dönemi öncesinde pek çok kadının ortak derdi şişkinliktir. Regl döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler şişkinliğin artmasın neden olur. Bu dönemde tuz, asitli içileceklerden ve kafeinden uzak durmak, şişkinliğin azalmasın yardımcı olacaktır.

Günde alınacak 100mg B6, sorunun giderilmesinde faydalı olur. Gazlı içecekler kalınbağırsakta gerilmeye ve şişkinliğe neden olur. Maden suları ve soda kendi içlerinde hava oluşturdukları için şişkinliğe iyi gelecektir. Gene içeklerde pipet kullanımı gaz ve şişkinliği artırabilir. Öğünlerde taze meyve suları komposto ve ayran gibi sıvı besinler muhtemel mide sorunlarını da engeller.

Beslenme esnasında ağız yoluyla hava yutulur. Hızlı yemek yendiğinde yutulan hava miktarı artar. Hızlı yenen yemek hazımsızlığın sebebidir. Yemek yerken mümkün olduğunca az konuşmaya dikkat edin. Stres kalp damarları zorlar bu durumda sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur.

Stressiz bir hayat yaşamaya çalışın. Şişkinliğin en önemli sebebi kabızlıktır. Bu durumunda bol lifli gıdalar tüketerek kurtulabilirsiniz. Kiraz ananas, kayısı bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Muz ve şeftali hazmı zor olan meyvelerdir. Bu meyveler şişkinlik yapabilir.

Fruktoz şurubu pek çok hazır besinin içinde tatlandırıcı olarak görev yapmaktadır. Fruktoz bağırsakta emilmez ve şişkinlik olarak etkisini gösterir. Bu nedenle hazır besinlerin içeriğine dikkat edin. Su içmek ve sulu gıdalar tüketmek vucut dengenizin korunması için gereklidir. Günlük 8-10 bardak su içmeye özen gösterin. Sakız çiğneme alışkanlığınız varsa, sakız çiğnerken hava yuttuğunuzu bununda şişkinlik yaptığını unutmayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!