Ana sayfa Cilt Bakımı Siyah Noktadan Kurtulmak için Öneriler

Siyah Noktadan Kurtulmak için Öneriler

2195
0
siyah nokta

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta derinin altında bulunan ve fazla miktarda salgılanan yağın, yüzeyde ölü deri ve kirle birleşip oluşturduğu, önlem alınmadığı takdirde kötü ve rahatsız edici bir cilt sorunudur.

Cildin aşırı yağlanması, toz, kir, makyaj, sigara dumanı gibi bir çok etken siyah nokta sorununa ortam hazırlar. Yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin herkeste görülen siyah nokta sorunundan evde uygulayacağınız basit yöntemlerle kurtulmak mümkün.

Cildinizde siyah nokta sorunu yaşıyorsanız disiplinli bir şekilde bu yöntemleri kullanmalı ve sabırlı olmalısınız.

Buhar banyosu ne işe yarar?

Buhar banyosu en çok bilinen en etkili yöntemlerin başında gelir. Karma ve yağlı ciltler siyah nokta sorunuyla çok sık karşılaşır. Tıkalı gözenekleri açmak, siyah nokta sorunlarından kurtulmak için haftada 1 veya 2 kere tekrarlanmalıdır.

Buhar banyosu yapmak için öncelikle kabınıza uygun miktardaki suyu kaynatın ve genişçe bir kaba boşaltın. Yüzünüzü 15 cm uzaklıktan buhara doğru tutun. Buhardan daha fazla yararlanabilmek adına başınıza bir havlu örtün. 10-15 dakika bu şekilde bekleyin. Bu süreç içerisinde gözenekleriniz açılacak ve yumuşayacaktır. Sonrasında uygulayacağınız siyah nokta bandı ya da siyah nokta aparatı sorununuzdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Limon ve karbonat maskesi siyah noktaları geçirir mi?

2 çay kaşığı karbonat ve 8-10 damla limon suyunu bir kapta macun kıvamı alana kadar karıştıralım. Maske olarak uygulayacağımız için macun kıvamına gelmesi önemli. Hazırladığımız karışımı yüzümüze uygulayarak 10 dakika bekletelim. Sonrasında yüzümüzü yıkayarak günlük olarak kullandığımız nemlendiricimizi sürelim. Siyah noktalardan kurtulmak için etkili olan bu yöntemi haftada 1 kez kullanmamız yeterlidir.

Kil gül suyu ve elma maskesinin cilde etkileri nelerdir?

Bu maske gerçekten 3’lü bir mucize! Yıllardır bir çok alanda temizlik malzemesi olarak kullanılan kil, yumuşatıcı bir etkiye sahip. Elma sirkesi gözenekleri açarken, gül suyu son dokunuşu yapıyor.

2 yemek kaşığı kil, 2 yemek kaşığı gül suyu, 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir kaba alıp macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Hazırladığımız maskeyi yüzümüze uygulayıp, kil kuruyuncaya kadar 20-30 dakika bekletiyoruz. Sonrasında yüzümüzü yıkayıp, nemlendiricimizi uyguluyoruz.

Düzenli kullanımda hem siyah noktalarınızdan kurtulduğunuzu hem de yumuşacık pürüzsüz bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!