Ana sayfa Genel SMA Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

SMA Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

2655
0
SMA

Ünlü oyuncu Bergüzar Korel’in göz yaşlarıyla dile getirdiği hastalık SMA yeniden gündemde. Aslında gündemden hiç düşmüyor sadece zaman zaman unutuluyor. Daha çok çocuklarda görülen ve ölümcül olan bu hastalık için ne yazık ki kesin bir tedavi yok. Kesin bir tedavi yok ama hastalık hakkında bilgi çok bilinmiyor. Nedir bu SMA? Neden nasıl çocukları buluyor?

SMA Nedir? Nasıl Bir Hastalık?

SMA yani Spinal Müsküler Atrofi hastalığı, gevşek bebek sendromu olarak bilinen genetik bir rahatsızlık. Görülme sıklığı sürekli artmaya devam eden hastalık, omurilikte hareket sinir hücrelerinin yani motor nöronların beslenememesi sonucunda ölmesi ya da görevlerini yapmaması ile ortaya çıkar. Kaslarda güçsüzlüğe ve hareket zorluğuna neden olur.

Hem anne hem de babadan gelen bozuk genlerin birleşmesi sonrasında oluşan hastalık, şiddetli belirtiler gösterebiliyor. En sık görülen belirtileri, solunumda zorluk çekilmesi ve yutkunma sırasında tıkanma sorunları.

Bunun yanında oturmada sorun, harekette sorun gibi sıkıntılar da yaşanıyor. Hareket sisteminde yaşanan sorunları söylemek bile istemiyorum. SMA hastalarının çoğunda sinir hücresi kaybı olduğu için kas hareketleri gerçekleştirilemiyor. Oldukça zor bir durum.

SMA

SMA Tedavi Ediliyor mu? Nasıl?

Hastalığı bu kadar riskli kılan ve hastalığın ölümcül olmasına neden olan tedavisinin olmaması. Kesin bir tedavi bulunmuş değil.

Günden güne kötüleşen hastalık için bilim dünyası hızla çalışıyor. Fakat etkileri azaltma tedavilerinin ötesine çok fazla geçiş olmuyor. Kesin tedavi bulunana kadar destek tedavilerine devam edilmesi gerekiyor.

SMA

Peki Ya SMA İlacı?

İlk kez 2016 yılında SMN protein üretimini sağlayan, yani daha doğrusu arttıran bir ilaç bulundu. Tamamen kesin tedavi getirmese de oldukça önemli olan ilaç ne yazık ki çok pahalı. İşte sosyal medyada konunun gündem olmasının nedeni de bu oldu zaten.

İlaç çok pahalı ve alım gücü düşük. Sağlık bakanlığı bu konuda çalışmalar yapıyor ama daha çok yol alınması gerekiyor. Dileriz kesin tedavi yakın zamanda bulunur ve ilaca ulaşmak için yapılan çalışmalar sonuç verir. Kolay bir hastalık değil ve etkileri de çok güçlü. Bu nedenle kesin tedavi şart.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!