Ana sayfa Genel Suda Doğum Hakkında Merak Edilenler

Suda Doğum Hakkında Merak Edilenler

1574
0
suda doğum

Yeni anne adaylarının en çok çekindiği kısım doğum anıdır. Birçok anne adayı doğum anından bir hayli korkuyor ve çekiniyor. Bu korkuyu en aza indirmek ve doğum anında yaşanan sancıları düşürmek için geliştirilen çeşitli yöntemler var. Hem psikolojik olarak anne adayının doğum anındaki stresini azaltan hem de doğum sancısını düşüren bu yöntemlerden birisi de suda doğum yöntemi.

25 yılı aşkın bir süredir kullanılıyor olsa da ülkemizde yeni yeni adı duyulmaya başlayan ve yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan suda doğum, sıkça merak edilen bir yöntem ve artılarının neler olduğu araştırılan bir yöntem. Yeni anne adaylarının bu yöntemle tanışması adına gelin su içerisinde gerçekleştirilen bu doğumun detaylarına bakalım.

suda doğum

Suda Doğum Nedir? Nasıl Yapılır?

Aslında normal doğumdan çok farkı yoktur. Vücut sıcaklığına göre ayarlanmış olan su içerisinde yapılan doğumda, anne adayı özel bir küvet içerisine alınır. Yine doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen doğumda, anne adayı direkt olarak vajinal doğum gerçekleştirir ve normal yoldan su içerisinde doğum yapılmış olur.

Riski diğer doğum yöntemleri ile aynı olduğu için herhangi bir sağlık sorunu oluşturması beklenmez. Tabii ki anne adayı bu doğum için uygun olup olmadığı konusunda, öncesinde muayene edilir ve uzmanlar bu konuda karar verir. Tıpkı şöyle düşünün normal doğum ve sezaryen kararı gibi.

suda doğum

Faydaları Neler?

Suda doğum, çeşitli faydaları da beraberinde getirmekte. Zaten bunun için çokça tercih ediliyor.

  • Kan akışı artar ve bu sayede doğum hızlandığı gibi rahim kasılmaları düzenlenir.
  • Doğum süresi düşürülür.
  • Vajinal kesiye gerek duyulması ihtimali azalır.
  • Endorfin salgısı arttığı için doğum sırasında daha az ağrı hissi olur.
  • Doğum sancılarının hafiflemesi sağlanır.
  • Bebek sıvı dolu bir kese içerisinden yine ılık bir sıvı içerisine geldiği için bebek açısından da daha olumlu bir etki oluşturur.
  • Anne adayının su içerisinde hareketleri daha rahat olacaktır.

Bu ve bunun gibi artılar nedeniyle günümüzde suda doğumu tercih etmek daha mantıklı gibi duruyor. Tabii ki bu anne babanın kararı olduğu kadar doktorun da kararına bağlı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!