Ana sayfa Genel Transfontanel Ultrason Nedir? Kimlerde Kullanılır?

Transfontanel Ultrason Nedir? Kimlerde Kullanılır?

2081
0
Transfontanel ultrason

Ultrason, bazı hastalıkların tespit edilmesi için mutlaka gerekli olan tetkiklerin başında geliyor. Fakat bu işlemde vücuda belli bir miktar radyasyon alınır. Bu miktarda radyasyon vücuda direkt olumsuz bir etki vermez ama yetişkinler için. Yenidoğan bebekler için zararlı olabilecek radyasyonu engelleme açısından farklı yöntemler tercih edilebilir. İşte transfontanel ultrason bunlardan birisidir.

Yenidoğan bebekler için kullanılan bu yöntem, tetkiklerin radyasyonsuz olarak yapılmasını sağlar. Her durumda da bu ultrasona başvurulmaz çünkü yapıldığı alan bellidir. Dilerseniz konuyu biraz daha açarak, bu ultrasonun kullanıldığı bölgeler hakkında da bilgi verelim.

Transfontanel Ultrason Tam Olarak Nedir?

Transfontanel ultrason; belli bir döneme kadar yenidoğan bebeklerde beyin yapısını görüntülemek ve beyin durumunu incelemek için kullanılan ultrasondur. Başta özellikle belirttik ki bu ultrasonda radyasyon yok. Zaten onun için yenidoğan bebeklerde kullanılıyor.

Peki, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuluyor? Genelde bebeğin beyin yapısı konusunda soru işaretleri olduğunda transfontanel görüntülemelerden yararlanılıyor.

Transfontanel ultrason

Özellikle erken doğumda bebeğin beyin yapısında bir sıkıntı olup olmadığını görmek ya da bebekte beyin kanaması riski varsa, bunu tespit etmek için söz konusu görüntüleme özelliğinden yararlanılıyor.

Yenidoğan bebekler için kullanılan bu görüntüleme teknolojisinin her şeyi iyi güzel tamam ama uygulanma zamanları için sınırlar var. Yani öyle her dönemde uygulanabilir olan bir sistem değil. Bunun için bebeklerin 18-20 aylık dönemi geçmemesi gerekiyor.

 

Bebeklerin 18-20 aylık süreci geçtikten sonra fontanel açıklık denen açıklığı kapanıyor ve görüntüleme başarılı olmuyor. Bunun için uygulama zamanı açısından bir sınır var. Görüntüleme sonucunda elde edilen verilerin ise tabii ki uzman doktorlar tarafından incelenmesi ve rapor sonucunun bu şekilde yazılması lazım.

Transfontanel ultrason

Yani transfontanel ultrason ile görüntüleme ilk aşama. Bunun bir de uzman doktorlar tarafından değerlendirilmesi aşaması var. Bu aşamada ikinci bir tetkik gerekebilir.

Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecek ve en doğru kararı verecektir. Her hangi bir radyasyon etkisi olmadığı için ikinci üçüncü kez görüntüleme de yapılabilir. Bunlar biraz teknik ve uzmanları ilgilendiren kısım.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!