Ana sayfa Çocuk Uzun Süre Ekrana Bakmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Uzun Süre Ekrana Bakmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

2252
0
Çok Fazla Ekran Süresinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Özellikle 1-3 yaş arası çocukların gelişiminde olumsuz etkileri olan ”Uzun süreli ekrana bakma sorunu” çağımızın en önemli tehditleri arasında sayılabilir. Gelişimi hızlı bir şekilde devam eden çocukların; dil ve sosyal beceriler kazanmasını yavaşlatan sorun, yapılan kapsamlı taramalarla ebeveynlerin bilgisine sunulmuştur.

Tüm Dünyayı İlgilendiren Taramaların Sonuçları 

2 yaş civarındaki yaklaşık 2.500 çocuk üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde çocuklar için önerilen ”Güvenli ekran süresi” belirlendi. Kanada ve ABD’de uzmanlar ebeveynleri bu konuda uyarırken İngiltere’de herhangi bir süre sınırlamasının önerilmemesi eleştiriliyor.

Sürekli ekrana bakan çocuklar üzerinde ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarının oluşmadığı belirlense de yine bu çocukların dil gelişimi ve sosyalleşme alanında ciddi sıkıntılar yaşadığı net bir şekilde söylenebilir. 2-5 yaş arası çocukların okula hazırlık ve etkili iletişim konusunda henüz dijital ortamla tanışmayan akranlarıyla aralarında gözle görülür fark olması ise yetkilileri ciddi önlemler almaya sevk ediyor.

Ekran Süresi Nedir? Nasıl Belirlenir? 

Son dönemlerde popüler olarak kullanılan ekran süresi; televizyon, film, video oyunları, bilgisayar, tablet ve telefonda geçirilen zamanı tanımlıyor. Yapılan araştırmalarda 2 yaşındaki bir bebeğin haftalık ekran süresinin 17 saate kadar çıktığı net bir şekilde söylenebilir. 4 yaşında 25 saate kadar çıkan ekran süresi okula başlama çağında 12 saate geriliyor.

Ekran süresinin belirlenmesinde öne çıkan faktörler arasında; aile içi iletişimin kalitesi, çalışan annenin bebeğine yeterli zamanı ayıramaması ve diğer yan faktörler sayılabilir. Ekran karşısında kalma süresinin somut bir zararı tespit edilememiş olsa da ”Aile içi iletişim kalitesi” üzerinde negatif etki sağladığı araştırmalara gerek duyulmadan da söylenebilir.

Uzman görüşlerine bakıldığı zaman 2 yaş ve civarındaki çocuklarda günde 4 saat ve haftada 28 saati aşan ekran süresinin fazla olduğu bilinmelidir. 2 yaş altındaki çocukların ekran karşısında zaman geçirmeleri kesinlikle tavsiye edilmez. Evinizdeki ekran süresini biliyor musunuz?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!