Ana sayfa Bitkisel Vişnenin Faydaları Nelerdir? En Önemli 4 Fayda

Vişnenin Faydaları Nelerdir? En Önemli 4 Fayda

1305
0
Vişnenin faydaları

Yaz ile özdeşleşmiş olan bazı meyveler var. Öyle ki bu meyveleri ne zaman tezgahlarda görüyoruz o zaman yazın geldiğini anlıyoruz. Bunlardan biri ve belki de birincisi vişne. Dünyanın farklı bölgelerinde binbir çeşit farklı şekilde tüketilebilen vişnenin ülkemizde de ne kadar fazla kullanıldığını bilmeyen yok.

Peki böyle popüler, böyle çok tüketilen bir meyvenin yararlarını hiç düşündünüz mü? Yani yiyoruz ama sağlığımıza bir fayda sağlıyor mu? Vişnenin faydaları neler?

Vişnenin Faydaları ve Tüketirken Dikkat Edilmesi Gereken Kısımlar

Faydalarından söz etmeden önce iki farklı uyarıya yer vermek istedim. Bunlardan biri her şeyde olduğu gibi vişnede de tüketim miktarına dikkat etmek.

Öyle kaseler dolusu yemeyin. Bunun da bir kalorisi, içerisinde meyve şekeri var. İkinci nokta ise vişnenin asidik olması. Eğer aç karnına yiyorsanız, sayıyı çok az tutun çünkü mide yanması yaşayabilirsiniz.

Uyarılarımızı verdiğimize ve ilk değerlendirmelerimizi de yaptığımıza göre geçelim vişnenin faydaları kısmına. Biz 4 fayda seçtik ama saysak çok daha fazladır.

Vişnenin faydaları

Uykuyu Düzenlemede Etkilidir

Melatonin, uyku zamanını beyninize gönderen bir hormondur. Yani düzenli uyku uyumanızda çok etkili olan bir hormondur. İşte vişne içerisinde yer alan melatonin ile uykunuzu daha düzenli kılma konusunda yardımcıdır.

Kalbi Korur

Vişnenin içerisinde yer alan polifenol maddesi, kalp damar sağlığınızı korumada etkilidir ve vişnenin faydaları arasında en çok üzerinde durulan özelliklerden birisidir. Damar sorunlarının yaşanmasını geciktirdiği gibi, bu sorunların tedavisinde de yardımcı olabilir.

Vişnenin faydaları

Gut Hastalığına Karşı İyi Gelir

Eklem iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık olarak bilinen gut, daha çok yüksek ürik asit seviyelerinden kaynaklı oluşur. Vişnenin sahip olduğu antioksidan etki ise bu ürik asit seviyesinde düşmeyi sağladığı için gut hastalığına karşı yardımcı bir etki sağlar.

Kan Şekerini Düşürme Etkisi

Ne alaka diyebilirsiniz. İçerisinde meyve şekeri olan bir besin nasıl kan şekerini düşürme etkisine sahip olabilir ki diyebilirsiniz. İşte vişnenin faydaları arasında yer alan maddelerden birisi de budur. Vişne içerisinde antosiyaninler bulunur.

Bu antosiyaninler, pankreas üzerinden insülin üretiminin artmasına neden olur ve bu da kan şekerini düşürür. Tabii ki bu demek değil ki mucizeler yaratsın. Ve tabii ki burada dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ne kadar tükettiğiniz. Kantarın topuzunu kaçırmadan günde bir porsiyonu geçmemek lazım.

Vişnenin faydaları arasında bu saydıklarımız ilk sıralarda yer alıyor ama daha birçok türlü faydası var. Doğru tükettiğinizde ve doğru miktarda tükettiğinizde.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!