Ana sayfa Genel Vücudu Susuz Bırakmanın Neden Olduğu Postural hipotansiyon Nedir?

Vücudu Susuz Bırakmanın Neden Olduğu Postural hipotansiyon Nedir?

1725
0
Vücudu susuz bırakmak

Çok güzel bir slogan var. Su hayattır. Bu sloganı birçok marka bile kullanıyor. Gerçeklik payı yok mu? Sonuna kadar var çünkü vücudumuz için su olmazsa olmaz. Hatta su tüketimi o kadar önemlidir ki yeterli miktarda su içmediğiniz durumlarda, vücudunuzda farklı etkiler ortaya çıkar. Vücudu susuz bırakmak, sağlık açısından yapılabilecek en büyük hatalardan.

Peki, bu hatayı yapar ve bunu bir alışkanlık haline getirecek olursak, vücudumuz nasıl tepki gösterir? Sağlığımız gerçekten bozulacak seviyeye gelir mi ya da günlük hayatımız bu durumdan nasıl etkilenir?

Vücudu Susuz Bırakmak ile Oluşan Hastalık Postural hipotansiyon

Cildiniz kurur, vücudunuzda ödem oluşmaya başlar gibi küçük yan etkileri herkes biliyor. Fakat aslında susuzluğu oluşturduğu çok daha kötü bir etki var. Susuz kalındığında Postural hipotansiyon durumu yaşanabilir.

Bu durum beyin sağlığının oldukça olumsuz etkilenmesine ve hatta ilerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına kadar neden olur. Peki, nasıl bir hastalıktan ya da durumdan söz ediyoruz?

Vücudu susuz bırakmak

Postural hipotansiyon, tansiyon kontrol sistemiyle alakalı olan bir durumdur. Vücudunuzun pozisyonuna bağlı olarak vücudunuzda tansiyon dengelemesi yapılır.

Ayakta olduğunuzda, hareket ettiğiniz de ya da yattığınızda tansiyon bir düzen içerisinde tutulur. Vücudun müthiş dengesine bir örnek olan bu durum, sıvı kaybında farklı şekilde işleyecektir.

Kişi vücudu susuz bıraktığı zaman, tansiyon düzenin de bozulma meydana gelir. Özellikle oturur pozisyondan ayakta pozisyona geçerken tansiyon düşüklüğü yaşanır. Yani vücut tansiyon dengesini kuramaz.

Vücudu susuz bırakmak

Tansiyon dengesinin bozulması, beyindeki kanlanmaya kadar etkiler. Hem beyin sağlığınız kötü etkilenir hem de Alzheimer gibi hastalıklara davetiye çıkmış olur.

Susuzluğun getirdiği en büyük sorunlar arasında gösterilen bu durum, özellikle yaşlılarda yaşanıyor ve daha hayati sorunlara neden olabiliyor. Yapılması gereken, kişiye göre değişmekle beraber günlük 2 litreye kadar su tüketmektir. Böylece vücudu susuz bırakmaz ve su dengesini kurarsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!