Ana sayfa Genel Yaz Aylarında Artan Hastalıklar

Yaz Aylarında Artan Hastalıklar

345
0

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte dikkat etmemiz gereken bazı sağlık önlemleri vardır. Hastalık, bedenimizin doğru işlemeyişi olarak düşünülebilir. Her mevsiminde, bedenimizin doğru işleyişini zorlayacak bazı şartları mevcuttur. Bu şartları bilip ona göre önlemler alırız. Kış ayında, soğuk algınlığı, grip, nezle vb. hastalıklar için önlem aldığımız gibi yaz aylarında da bazı hastalıklar için önlemler almalıyız.

Yazın Oluşabilecek Sağlık Sorunları Nelerdir?

Güneş Çarpması

Yaz ayları, sıcaklığın 30–40 derecelere ulaştığı, hatta bazı bölgelerde geçtiği sıcak aylardır. Çok fazla güneş altında kalmak zararlı olabilir. Güneş çarpmasını önemsememek büyük hata olur. Özellikle çocuklar çok daha fazla etkilenmektedir. Güneş çarpması; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, yüksek ateş, terli ve soğuk bir ten gibi belirtiler gösterebilir. Bu belirtileri gördüğünüzde öncelikle, hastayı serin bir yere alıp ateşini düşürmeye çalışın. Durumu ciddiyse bir doktora başvurun. Güneş çarpmasını önlemek için yaz aylarında, sıcaklığın en fazla olduğu zamanlarda, öğle vakitlerinde olabildiğince dışarı çıkmamaya özen gösterin. Gölgeliklerde yürüyün. Güneş koruyucular, kremler, gözlük ve şapka kullanın.

Göz Hassasiyeti

Güneş ışınlarının artığı yaz aylarında göz hassasiyeti olan insanlar için ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu insanların güneşe çıktıklarında ultraviyole ışınlarını engelleyen güneş gözlükleri takmaları gerekmektedir. Göz hassasiyeti bulunmayan insanların da uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamaları, güneş gözlüğü kullanmaları yararlarına olacaktır.

Gıda zehirlenmesi

Şiddetli karına ağrısı, kusma, ishal şeklinde görülen, bazen ölümcül de olabilen gıda zehirlenmesine dikkat etmek gerekir. Yaz aylarında, besinleri uygun koşullarda muhafaza etmek zor olabilir. Hijyenik ve günlük besinler kullandığına emin olmadığınız yerlerde yemek yememeye özen göstermelisiniz. Buzdolabı ayarlarını yaz mevsimine göre ayarlamalısınız. Buzdolabınızı yeterli ısı seviyesine indiremiyorsanız, bozulabilecek besinleri günlük almaya ve tüketmeye özen göstermelisiniz.

Cilt Hastalıkları

Zararlı güneş ışınları, ter, sıcaklık ve temizliğe yeterince önem vermemek gibi nedenlerle cilt hastalıkları artabilir. Özellikle küçük çocuklarda görülen pişik, mantar, cilt lekeleri gibi hastalıkların görünme oranı yaz aylarında artar. Bu hastalıkları önlemek için, temizliğe önem göstermeli, sık sık iç çamaşırları ve çoraplar değiştirmeli, cildi kuru ve temiz tutmalı, güneşe karşıda korumalıyız.

İç Hastalıklar

Kalp, tansiyon, kolesterol, damar yolu hastalıkları bulunanlar, yaz aylarında sıvı ve mineral kaybının fazla olması sebebiyle ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu hastaların sıvı alımlarına ve beslenmelerine dikkat edip çok fazla dışarıda vakit geçirmemeleri tavsiye edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!