Ana sayfa Genel Yazın İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Artıyor?

Yazın İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Artıyor?

1425
0
idrar yolu enfeksiyonu

Yazın sıcakları geldiği gibi, bazı hastalıklar daha sık görülmeye başlıyor. Bir yandan sıcağın etkisi var bir yandan ise havanın sıcak olmasından kaynaklı sürekli tekrarlanan yanlış alışkanlıklar var. Bu etkilerle beraber yazın çok sık görülen hastalıklardan birisi de idrar yolu enfeksiyonu.

Önemsenmeyen, fakat aslında çok önemsenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktan söz ediyoruz. Peki, neden bu hastalık yaz aylarında daha sık görülüyor ve belirtileri neler?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Yazın Rekor Sayılara Ulaşıyor

Bu hastalığın yazın daha sık seyretmesinin başlıca 2 nedeni var. Bunlardan birisi havuzlar. Yeteri kadar temizlenmemiş olan havuzlar, bakteri oluşumunu arttırarak hastalığa neden oluyor.

İkinci neden ise havuza ve denize girilmesinden sonra, ıslak mayo ile kurulanmadan direkt olarak güneşlenmek. Bu iki neden hastalığın sayısının artmasına neden oluyor ve haliyle yazın daha çok vaka görülüyor.

idrar yolu enfeksiyonu

Hasta verilerine göre değerlendirme yapılacak olursa, yaz aylarında en çok kadınların idrar yolu enfeksiyonu hastalığına yakalandığı görülüyor.

Yaz aylarında bahsettiğimiz nedenler ve artan bakteri, mantarlar nedeniyle her iki kadından birinde bu hastalık gözüküyor. Erkeklerde oran biraz daha düşüyor ve erkeklerde her 100 erkekten 14’ünde hastalık görülüyor.

 

Yaz aylarında idrar yolu enfeksiyonu hastalığı artıyor ama başta söylediğimiz gibi hastalar tarafından basit görülerek pek önemsenmiyor.

İşte bu çok yanlış bir düşünce. Uzmanların açıklamalarına göre bu hastalık, idrar kesesine ya da dış idrar yoluna yerleşen bakteriler nedeniyle oluşuyor ve tedavi edilmezse bakteri böbreklere kadar ilerleyebiliyor.

idrar yolu enfeksiyonu

Bazı vakalarda bakterilerin kana karıştığı bile gözlemleniyor. Bu da ölüme kadar neden olabiliyor. Peki, mutlaka tedavi edilmesi gereken ve edilmezse büyük sorunlara neden olabilen bu hastalık nasıl anlaşılır? Belirtileri neler?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Paylaşacağımız belirtiler sizde de varsa, mutlaka doktorunuza başvurmayı unutmayın dedikten sonra belirtilere geçelim.

  • İdrarda ağır koku oluşması
  • İdrarda kan görülmesi ya da kanama
  • İdrara çıkarken yanma ve ağrı hissi
  • Kasıklardan sırtın arka kısmına kadar uzanan ağrı
  • Nadir görülse de ateş

Belirtilerin bir ya da bir kaçı varsa en azından kendinizi bir kontrol ettirmeniz de yarar var. İdrar yolu enfeksiyonu ilerlediği zaman, daha çok sorun yaşarsınız.

İlginizi Çekebilir: Yumurtalık Kanseri Nedir? Evreleri Nelerdir?

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!