Ana sayfa Diyet Yumurta Diyetlerde Kullanılır mı? Kilo Yapar mı?

Yumurta Diyetlerde Kullanılır mı? Kilo Yapar mı?

2528
0
yumurta

Yumurta, her eve mutlaka giren hem ucuz hem en sağlıklı besinler arasında yer alıyor. Ülkemizde tüketimi o kadar fazla ki üretimi konusunda farklı yatırımlar bile yapılabiliyor. Bu derece önem verilen bir besin, aynı zamanda her tartışmanın da içerisinde yer alıyor.

Son günlerde popüler olan tartışma, yumurtanın diyetlerde kullanılıp kullanılamayacağı. Kimi kesimlere göre bu besinin yararı kadar zararı da var ve diyet listelerinde yer alması doğru değil.

Fakat uzmanların açıklamaları ve araştırmalar gösteriyor ki bu tamamen yanlış bir bilgi. Aslında bakarsanız yumurtanın diyetlerde olumsuz bir etkisi olmadığı gibi tam tersi olarak olumlu etkisi var.

yumurta

Yumurta Diyetlerde Kullanılabilir

Protein açısından çok zengin bir besin olması, yumurtanın gönül rahatlığı ile diyetlerde kullanılabileceğini gösteriyor. Proteinin sindirim süresi diğer besinlere göre daha uzun.

Bu da demek oluyor ki besin olarak protein almanız, sindirim süresini uzattığı için acıkma zamanınızın da uzamasına neden olur. Yani daha geç acıkırsınız ve tok kalırsınız.

İkinci bir etki ise proteinlerin kas yapımında yardımcı ve gerekli olmasıdır. Bu da spor yaparak daha fazla kas yapmanızı, daha fazla kas sayesinde ise daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yani kilo vermeniz hızlanmış olur.

yumurta

Ortalama bir yumurta içerisinde 6 gram protein, 3 gram su ve 6 gram yağ bulunur. Ayrıca A, D ve B vitaminleri açısından da zengindir. Sadece bu besin değerleri bile yumurtanın, gönül rahatlığı ile diyetlerde kullanılabileceğini göstermekte.

Zarar vermesini ve kilo alma etkisini bir kenara bırakın, gördüğünüz gibi yararı bulunmakta. Tek bir nokta var ve bu tek noktaya dikkat etmeniz lazım. Miktar. Tutup günde 10-15 yumurta yemeyin. O zaman ister istemez kilo alacaksınız ve sağlığınız olumsuz etkilenecek.

Bazı sporcular var bu miktarı tüketiyor ama onlar dengeli bir şekilde besleniyor. Yani spora göre besin alıyor. Haliyle günlük yaşantınız da miktara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Özellikle kahvaltılarda tüketmek, gün içerisinde daha uzun süre tok kalmanızı sağlayabilir bunu da ekleyelim.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz!